Pożar lasów wokół elektrowni w Czarnobylu. Ogień dotarł do miasta Prypeć [AKTUALIZACJA]
„Trwające od 4 kwietnia pożary lasów wokół elektrowni w Czarnobylu na Ukrainie nie mają wpływu na sytuację radiacyjną w Polsce” – poinformował w poniedziałek wieczorem na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.
Od 4 kwietnia trwa walka z pożarem w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. W poniedziałek prezes Stowarzyszenia Czarnobylskich Przewodników Jarosław Jemelianenko podał, że ogień dotarł do miasta Prypeć; jest w odległości 2 km od składu z odpadami promieniotwórczymi i od samej elektrowni.
W sieci pojawiły się jednak nieoficjalne i niepotwierdzone relacje, z których wynika, że sytuacja jest dramatyczna.
„Trwające od 4 kwietnia pożary lasów wokół elektrowni w Czarnobylu na Ukrainie nie mają wpływu na sytuację radiacyjną w Polsce” – napisał na Twitterze w poniedziałek wieczorem z-ca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz. „Wskazania ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych nie odbiegają od normy i nie wskazują na pojawienie się izotopów promieniotwórczych” – komentuje jednak zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.
Trwające od 4 kwietnia pożary lasów wokół elektrowni w Czarnobylu na Ukrainie nie mają wpływu na sytuację radiacyjną w Polsce. Wskazania ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych nie odbiegają od normy i nie wskazują na pojawienie się izotopów promieniotwórczych.
— Grzegorz Świszcz (@GSwiszcz) April 13, 2020
>>> Czarnobyl. Serial, który ogląda się z metalicznym smakiem w ustach
AKTUALIZACJA:
Jak informuje The Guardian, w Czarnobylu zaczęto odnotowywać coraz większe promieniowanie. Według brytyjskiego portalu „licznik Geigera pokazuje promieniowanie 16 razy wyższe niż uznawane za normalne”. Szef ukraińskiej państwowej służby kontroli ekologicznej, Yegor Firsov pisał na Facebooku, że jest to spowodowane pożarem wokół byłej elektrowni w Czarnobylu, która teraz zalana jest betonem. W poniedziałek wydano dla Kijowa ostrzeżenie o złej jakości powietrza, zaznaczono jednak, że jest to związane z warunkami meteorologicznymi, a nie z pożarem.
***
Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 r. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu – do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się ludzi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |