Poznań: pierwszy w Polsce projekt znakowania zabytków sakralnych
Poznańscy policjanci we współpracy z konserwatorami zabytków i księżmi przygotowali projekt zabezpieczenia wszystkich ruchomych obiektów sakralnych w archidiecezji przy użyciu nowych technologii.
Prace rozpoczęto od dwóch najważniejszych obiektów w regionie – katedry gnieźnieńskiej i poznańskiej. Fotografie tych obiektów znajdują się już w Komendzie Wojewódzkiej Policji i w Kurii Metropolitarnej. „Wykorzystujemy najnowocześniejsze techniki, takie jak kod DNA, czyli znakowanie przedmiotów mikrocząsteczkami niewidocznymi dla oka ludzkiego” – mówi inspektor Roman Kuster. Takie cyfrowe rozwiązania pomagają w działaniach z zakresu kryminalistyki i dokumentują stan, w jakim znajduje się w danym momencie zabytek.
Jak wynika ze statystyk, właścicielem 90% obiektów, które są wpisane w rejestr zabytków ruchomych województwa jest Kościół rzymskokatolicki. Oznakowano już 1300 zabytków ruchomych, co pozwoliło na zdobycie doświadczenia w tym zakresie. Z kolei jakość wykonanych zdjęć pozwoli w przyszłości rozpoznać przedmioty nawet, gdy zostaną podzielona na drobne części. W przypadku zaginięcia fotografie pomogą zidentyfikować obiekt lub jego część przez wyeksponowanie szczegółów. Z kolei nadanie im DNA uniemożliwi ich sprzedaż.
Kolejne kilkaset obiektów sakralnych w archidiecezjalnych świątyniach czeka na sfotografowanie. Jest to praca na kilka lat. „Jako policjanci jesteśmy dumni, że możemy brać udział w projekcie chroniącym największe dobra polskiej kultury” – podkreśla ekspert z Wydziału Kryminalnego Policji w Poznaniu.
Jako podsumowanie dotychczasowych prac i nabytego doświadczenia, we współpracy z konserwatorem powstał poradnik zatytułowany „Zabezpieczenie obiektów sakralnych”. Trafi on do wszystkich parafii i komendantów w Wielkopolsce z nadzieją na to, że wszyscy razem zatroszczymy się o nasze dziedzictwo kulturowe.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |