fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Poznań: wojewoda unieważnił uchwałę ws. Europejskiej karty równości

Wojewoda wielkopolski stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Poznania ws. przyjęcia
Europejskiej karty równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym. Zdaniem wojewody, przyjęta
w lutym uchwała istotnie narusza prawo.

Informację przekazał w środę Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wPoznaniu. Jak podał, wśród wskazanych przez wojewodę naruszeń są m.in. brak właściwejpodstawy prawnej dla określonych zadań realizowanych przez samorząd czy wykroczeniapoza zakres kompetencji samorządu.Kartę opracowano w ramach projektu prowadzonego przez Radę Gmin i Regionów Europy w2006 r. Zobowiązuje ona europejskie samorządy lokalne i regionalne do użycia ichkompetencji i wpływów w celu osiągnięcia większej równości w swojej społeczności. Zostałaprzyjęta mimo protestów licznych ruchów społecznych.Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk ocenił, że rada miasta podjęła uchwałę bezpowiązania z zadaniami i procedurami właściwymi dla funkcjonowania organów samorząduterytorialnego, czyli bez podstawy prawnej.

>>> Specjalne oświadczenie abp. Gądeckiego ws. Europejskiej Karty Równości

Przepisy prawne

„Przepisy prawne przywołane przez Radę Miasta Poznania – jako podstawa podjęcia ww. uchwały, odnoszą się do innych sfer działalnościorganów samorządu terytorialnego i nie mogły stanowić podstawy do przyjęcia karty” -wskazał wojewoda.

Protest mieszkańców podczas sesji Rady Miasta w Poznaniu, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Wojewoda zauważył też, że postanowienia zawarte w karcie wykraczają poza zakreskompetencji przypisanych zarówno organowi wykonawczemu, jak i organowi stanowiącemujednostki samorządu terytorialnego.

„Oznacza to, że akt ten i postulaty w nim zawarte nie mogą znaleźć swojego odzwierciedleniaw działalności prawodawczej organów gminy. Postanowienia przyjętego przez radę miastadokumentu ingerują także w aspekt finansowy działania jednostek samorządu terytorialnego;karta zobowiązuje Prezydenta Miasta Poznania do planowania wydatków. Żaden przepisprawa nie upoważnia jakiegokolwiek podmiotu do wydawania wiążących dyspozycji wzakresie obligatoryjnego wydatkowania środków budżetowych” – podał Tomasz Stube.

Wojewoda podkreślił także brak precyzyjności w zakresie prawidłowej legislacji, co utrudniainterpretację dokumentu. Stube wyjaśnił, że kluczowe jest to, aby adresat przepisu wiedział,jak ma się zachować, bądź jakie uprawnienia na mocy tego przepisu mu przysługują. Z koleiorgan stosujący przepis musi wiedzieć, w jaki sposób go zinterpretować.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Uzasadnienie

W uzasadnieniu przyjętej w lutym uchwały podkreślono, że przyjęcie karty ma być „formalnym wyrazem zaangażowania Miasta Poznania w propagowanie zasady równości kobiet imężczyzn w życiu lokalnym, a także deklaracją wdrażania na terenie Miasta wynikających zniej zobowiązań”.Wskazano, że dokument „stanowi kompleksowe narzędzie służące realizowaniu zasadyrówności płci oraz niedyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne ispołeczne, narodowość, język, wyznanie, stopień sprawności, wiek, orientację seksualną czytożsamość płciową”. Za sprawą karty stolica Wielkopolski ma „promować eliminacjęstereotypów i przeszkód, które przyczyniają się do nierównego statusu kobiet i mężczyzn orazmają wpływ na nierówny podział ról pomiędzy kobietami i mężczyznami w życiu politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym”.Apel do poznańskich radnych o nieprzyjmowanie dokumentu wystosowały m.in. SpołecznaRada Edukacji i Wychowania „Rodzinny Poznań” oraz Centrum Życia i Rodziny.

>>> Poznań, mimo protestów, przyjął Europejską Kartę Równości

Zdanieminicjatorów petycji, karta zawiera „niebezpieczne postulaty ideologii gender, które mogądoprowadzić do kwestionowania konstytucyjnego prawa rodziców do wychowywania dziecizgodnie z własnymi przekonaniami”.Europejska karta równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym jest zalecana przez Radę Gmin i Regionów Europy zrzeszającą samorządy lokalne z ponad 30 krajów Europy. Przyjęcie kartynakłada obowiązek wypracowania w ciągu maksymalnie dwóch lat równościowego planudziałania, a następnie wdrożenia go w założonym czasie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze