Praga Fot. pixabay.com

Praga: po 102 latach ponownie postawiono Kolumnę Maryjną

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
W stolicy Czech ponownie stanęła Kolumna Maryjna. Jest ona XVII-wiecznym wotum wdzięczności mieszkańców Pragi za ocalenie miasta przed szwedzką inwazją w 1648 r. Stanęła w samym centrum stolicy, na Placu Staromiejskim. Obalił ją natomiast w 1918 r. tłum antyklerykalnych radykałów, którzy bezpodstawnie widzieli w tej kolumnie symbol habsburskiej dominacji nad Czechami. Konieczne są jeszcze dalsze prace budowlane. Poświecenie ustawionej na nowo figury zaplanowano na 15 sierpnia.

>>> Praga: Konwój Wolności [GALERIA]

Rekonstrukcja szesnastometrowej kolumny z dwumetrową figurą Matki Bożej jest dziełem rzeźbiarza Petra Váňi oraz jego współpracowników. Prace budowlane zaczęły się 17 lutego . Starania o odbudowę zniszczonego zabytku czeskiego baroku podjęto już w 1918 r. Udaremniła to jednak burzliwa sytuacja polityczna w międzywojennej Czechosłowacji, a następnie wojna i komunizm. Zaraz po aksamitnej rewolucji w 1989 r. zawiązał się oddolny komitet na rzecz odbudowy Maryjnej Kolumny. Zebrano niezbędne fundusze. W ramach ekumenicznego porozumienia ustalono, że dla równowagi katolicy przywrócą na fasadę sąsiedniego kościoła Matki Bożej przed Tynem złoty kielich, symbol czeskiej reformacji, a protestanci nie będą się sprzeciwiać odbudowie kolumny.

>>> Czechy: rekolekcje dla bezdomnych [MISYJNE DROGI]

Porozumienia jednak nie dotrzymano. Monumentalny kielich powrócił do katolickiego kościoła, ale niektóre nurty czeskiego społeczeństwa z wielką furią sprzeciwiały się obecności figury Matki Bożej na placu Staromiejskim. Ostry spór trwał kilka lat. Do jego przezwyciężenia skutecznie przyczynił się prymas Czech kard. Dominik Duka OP, który uroczyście poświęci figurę 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Zobacz także
Wasze komentarze