Prawie połowa Polaków chce referendum ws. uchodźców

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

45 % badanych uważa, że powinno się odbyć w Polsce referendum na temat przyjmowania uchodźców z krajów muzułmańskich, a 34 % chciałoby się wypowiedzieć w sprawie reformy edukacji – wynika z sondażu CBOS „O czym Polacy chcieliby się wypowiedzieć w referendum?”.

Respondenci pytani przez CBOS: „W jakich sprawach, Pana(i) zdaniem, powinno się w Polsce w najbliższym czasie przeprowadzić ogólnokrajowe referendum?” zostali poproszeni o wskazanie z podanej listy nie więcej niż dwóch spraw. Na kolejnych miejscach było: „Przyjęcie przez Polskę euro” (interesuje 26 %), „Prawna regulacja przerywania ciąży” 23 %, a „Kierunki zmian ustrojowych w Polsce” 21 %.

Badacze zwracają uwagę na zróżnicowanie w elektoratach partyjnych. Sympatycy PiS i Kukiz’15 chcieliby referenda w sprawie przyjmowania uchodźców (kolejno 57 i 55 %), a wyborcy Nowoczesnej, PO i SLD chcieliby się wypowiedzieć w sprawie reformy edukacji (kolejno 72, 52 i 43 %).

52 % respondentów uważa, że w Polsce referenda ogólnokrajowe przeprowadza się „zbyt rzadko”. – Referenda należą do dość rzadko wykorzystywanych w Polsce narzędzi wpływu obywateli na podejmowanie decyzji dotyczących spraw lokalnych i krajowych. Faktyczne zainteresowanie obywateli udziałem w referendach ogólnopolskich także nie było, jak dotąd, duże. Jedynie w trwającym dwa dni referendum akcesyjnym (7–8 czerwca 2003 roku) frekwencja przekroczyła 50 % (58,85 %)” – czytamy w raporcie z badań.

Zobacz także
Wasze komentarze