fot. pixabay

Za mandat będzie można płacić kartą

Około 2 tysiące terminali w pierwszej kolejności trafi do policjantów ruchu drogowego oraz prewencji – powiedział PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka o możliwości płacenia kartą za mandaty. Ustawę w tej sprawie podpisał we wtorek prezydent.

„Takie rozwiązanie jest krokiem w kierunku obywateli” – powiedział PAP rzecznik KGP o możliwości płacenia za mandaty kartą płatniczą. Nowela przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę we wtorek. Nowela wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia. Na jej mocy policja uzyska uprawnienia do pobierania opłat za mandaty za pomocą terminali płatniczych. Jak podkreślił w rozmowie z PAP mł. insp. Mariusz Ciarka, wybór formy płatności będzie pozostawał po stronie osoby ukaranej. „Może ona więc w sposób dotychczasowy opłacić mandat, czy to w przypadku obcokrajowca – gotówkowo, czy to w przypadku osoby, która jest obywatelem Polski – poprzez przekaz lub na poczcie, albo może wybrać formę bezgotówkową kartą płatniczą, jeżeli dany radiowóz czy policjant będzie wyposażony w taki terminal” – powiedział.

Policja na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Ministrem Rozwoju i Finansów a Krajową Izbą Rozliczeniową zostanie wyposażona na początek w około 2 tysiące terminali. „Wydaje się to liczba adekwatna, ponieważ codziennie funkcje pełni na polskich drogach około 6 tysięcy policjantów ruchu drogowego, oczywiście na jednej zmianie jest to właśnie około 2 tysięcy i terminale w pierwszej kolejności trafią właśnie do policjantów, którzy pełnią funkcje na drodze, policjantów ruchu drogowego oraz policjantów prewencji” – powiedział rzecznik.

„Bardzo często policjanci wykonując czynności na drodze, spotykali się ze zdziwieniem obywateli, którzy chcieli zapłacić mandat natychmiast przy pomocy karty, że w XXI wieku jeszcze nie jesteśmy do tego dostosowani” – przyznał Ciarka. Rzecznik policji tłumaczył, że rozwiązania będą sporym ułatwieniem także dla obcokrajowców: „Dzisiaj dochodziło do sytuacji, kiedy zatrzymywaliśmy w związku z popełnionym wykroczeniem kierujących z innych państw, którzy nie posiadali przy sobie odpowiedniej gotówki i policjanci, żeby im ułatwić im zapłatę mandatu, ponieważ oni mogą płacić tylko mandat gotówkowy, jechali z nimi do najbliższego bankomatu czy też do banku, aby te pieniądze wypłacić, aby mogli ten mandat uiścić”. Z danych podanych w Ocenie Skutków Regulacji ustawy wynika, że rozwiązanie będzie dotyczyć m.in. ok. 60 tys. policjantów i ok. 700 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

W 2015 r. policjanci wystawili ponad 5,5 mln mandatów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze