Prawosławni rozpoczęli post przed Bożym Narodzeniem – wigilia 6 stycznia
Wierni Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego rozpoczęli w sobotę post, który stanowi duchowe przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Wigilia tych świąt – według kalendarza juliańskiego – przypada 6 stycznia.
40-dniowy post zwany filipowym jest dłuższy od adwentu u katolików. Dla wiernych, obchodzących święta religijne według kalendarza juliańskiego, zawsze zaczyna się 28 listopada, a ostatnim jego dniem będzie Wigilia Bożego Narodzenia.
>>> Trzy krzyże ołtarzowe, czyli jak prawosławie pojednało się z Kościołem… na chwilę
„Chodzi o to, żeby było to 40 dni, w czasie których udajemy się w wędrówkę w głąb naszej duszy, naszej religijności i pokory, ponieważ taki jest sens tego postu. Nie czekać na Boże Narodzenie, ale wyjść naprzeciw tego święta” – podkreślił na antenie prawosławnego Radia Orthodoxia ks. dr Doroteusz Sawicki ze stołecznej katedry prawosławnej św. Marii Magdaleny.
Nazwa postu pochodzi od apostoła Filipa; zaczyna się po dniu pamięci o nim. Post ów był przestrzegany już w początkach chrześcijaństwa, choć wtedy był krótszy (u niektórych chrześcijan trwał siedem dni). W 1166 roku jego stałą datę i długość ustanowił sobór w Konstantynopolu.
>>> Jak wygląda Wigilia Bożego Narodzenia w Kościołach wschodnich?
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |