Zdjęcie poglądowe fot. EPA/OMER MESSINGER

Prezydent Włoch: Kościół może pomóc obudzić uśpioną wrażliwość Europy

Duchowni krajów europejskich mają do odegrania istotną rolę, pomagając obudzić uśpioną wrażliwość i stymulując szeroko zakrojoną i owocną debatę publiczną, która dotyka aspektów kluczowych dla przyszłości naszej Europy i całego świata – mówił prezydent Włoch Sergio Mattarella podczas spotkania z przewodniczącymi episkopatów krajów europejskich.

Biskupi Europy, biorący udział w jubileuszowym plenarnym zebraniu Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), które trwa w Rzymie, spotkali się w piątek z prezydentem Republiki Włoskiej Sergio Mattarellą. W krótkim przemówieniu wygłoszonym przy okazji spotkania, zwierzchnik państwa włoskiego zapewnił o tym, że Kościół wciąż odgrywa kluczową rolę w umacnianiu jedności wśród narodów Europy.

>>> Europa zapomina, ile zawdzięcza chrześcijaństwu

„Podczas pięćdziesięciu lat Rada Konferencji Biskupich Europejskich wnosiła cenny wkład w rozwój cywilny naszego kontynentu, potwierdzając rolę Kościołów w towarzyszeniu i wspieraniu budowy Europy bogatej w różnorodność jej narodów, a jednocześnie spójnej w swej zdolności łączenia jej różnych cech w jedność, wokół wartości założycielskich” – mówił Mattarella. Zauważył, że pokój i wolność, w tym wolność religijna, nie są „oczywistym i nieodwracalnym dorobkiem”, ale wymagają ciągłej troski i budowy. Podkreślił też, że religijność nie powinna być wykorzystywana „jako przyczyna konfliktów, ani pretekst do usprawiedliwienia różnego rodzaju dyskryminacji”.

>>> Kard. Bagnasco: Europa będzie chrześcijańska lub nie będzie jej wcale. To kwestia historyczna i kulturowa

Prezydent Włoch wyraził też przekonanie, że „czynnik religijny” zyskuje w Europie coraz większe znaczenie dla budowania wspólnoty zjednoczonej, solidarnej i troszczącej się o życie każdego człowieka. Odwołując się do słów św. Jana XXIII przypomniał o istnieniu „wspólnego dobra europejskiego”, które jest aktualnym wyzwaniem także dziś. Wyraził nadzieję, że Europa będzie wierna cywilizacji, „którą rzekomo reprezentuje”, zwłaszcza w okresie powstawania z pandemii.

>>> O tym miejscu Europa chciałaby zapomnieć. We wrześniu odwiedzi je papież Franciszek  

Jak zauważył, szczególną rolę ma w tej kwestii do odegrania Kościół. „Duchowni krajów europejskich mają do odegrania istotną rolę, pomagając obudzić uśpioną wrażliwość i stymulując szeroko zakrojoną i owocną debatę publiczną, która dotyka aspektów kluczowych dla przyszłości naszej Europy i całego świata” – podkreślił.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze