fot. pixabay.com

Prymas Polski do maturzystów: dziś ja zawierzę was Matce Bożej Jasnogórskiej

Wstać, podnieść się to nie znaczy powtarzać sobie z uporem, że trzeba się jakoś spiąć, w siebie uwierzyć, odzyskać energię. Nie chodzi o motywacyjne slogany i psychologiczne techniki, które nawet sto razy powtarzane, nie zadziałają. Chodzi o Jezusa – mówił do młodych abp Wojciech Polak łącząc się z nimi na modlitwie za pośrednictwem transmisji.
 

Metropolita gnieźnieński przewodniczył w Niedzielę Palmową po południu w katedrze gnieźnieńskiej mszy św. transmitowanej online, łącząc się w ten sposób z młodymi przeżywającymi tego dnia i w tak niecodzienny sposób 35. Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezjalnym.

– Bardzo się cieszę, że mimo wszystkich trudności jesteśmy tu dziś razem – nie fizycznie, bo jak wszyscy tego doświadczamy, jest to w tych dniach niemożliwe. Ale jesteśmy razem duchowo. Jesteśmy duchowo połączeni – mówił w homilii prymas. Wskazał za papieżem Franciszkiem, że dziś często jest „łączność, ale nie komunikacja”, jakby komuś zależało, abyśmy byli „odizolowani i zamknięci w świecie wirtualnym.

– Ale papież z pewną nadzieją dodaje zaraz, że jeśli technologia będzie przez nas traktowana jako środek, jako narzędzie, a nie cel, to nie będziemy jedynie przyklejeni do ekranu, ale naprawdę duchowo ze sobą złączeni – stwierdził abp Polak.

Wskazał też na hasło przewodnie tegorocznego świętowania, „wstań” które – jak dodał – brzmi szczególnie wymownie w tych trudnych dniach.

– Nie możemy przecież wyjść z naszych domów. I młodzi i starsi, tak boleśnie odczuwamy kolejne ograniczenia. Wszystko wydaje się być zawieszone, niepewne, jakby grunt osuwał nam się spod nóg. Właśnie teraz, w tym czasie może grozić wam narastająca pokusa, by to wszystko przerwać, by wrócić do normalności, gdzieś wyskoczyć. Nie wolno. Nie wolno w ten sposób narażać życia swojego i innych – apelował prymas. Tłumaczył, że owo ewangeliczne „wstań” dotyczy przede wszystkich duchowego przebudzenia.

>>> Prymas Polski: łamanie zakazów podczas epidemii jest naruszaniem piątego przykazania

– I wcale nie chodzi o to, abyśmy z uporem powtarzali sobie, że trzeba wreszcie się jakoś spiąć, w siebie uwierzyć, odzyskać pozytywną energię. Papież nazywa to krótko magicznymi zaklęciami, które – wierz mi – nawet sto razy powtarzane nie zadziałają. Nie chodzi bowiem o motywacyjne slogany i psychologiczne techniki, ale o Jezusa, w którego trzeba po prostu uwierzyć i na Niego się otworzyć. On dziś przychodzi do ciebie jak do tego wskrzeszonego młodzieńca z Nain i mówi: „Wstań”. Tak właśnie: „Wstań”! Po prostu razem z Nim wstań! – mówił do młodych prymas.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Mszę św. wspólnie z metropolitą gnieźnieńskim celebrował diecezjalny duszpasterz młodych ks. Wojciech Orzechowski. W katedrze gnieźnieńskiej wystawiona została także ikona Matki Bożej Jasnogórskiej oraz replika krzyża Światowych Dni Młodzieży, która od kilku lat towarzyszy młodym z archidiecezji gnieźnieńskiej w ich spotkaniach.

Pod koniec Eucharystii Prymas Polski zawierzył tegorocznych maturzystów Matce Bożej Jasnogórskiej.

– W tym roku nie mogliście tego zrobić osobiście na Jasnej Górze, dlatego pozwólcie, że dziś ja was Maryi zawierzę, i będę Ją prosił z wami i za was, aby wszystkie wzywania przyszłości Ona wzięła w swe matczyne dłonie – mówił abp Polak.

Transmisja mszy św. dostępna jest na stronach www.prymaspolski.pl oraz www.archidiecezja.pl, a także na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej.

Na powyższych transmitowane będą również liturgie Triduum Paschalnego i Wielkanocy pod przewodnictwem prymasa Polski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze