Abp Wojciech Polak, fot. episkopat.pl

Prymas Polski: patrzymy z nadzieją na „czas oczyszczenia”

Na ten „czas oczyszczenia” patrzymy z nadzieją – powiedział dziennikarzom Prymas Polski abp Wojciech Polak prezentując „Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych”. Dokument przyjął dziś Episkopat podczas obrad plenarnych na Jasnej Górze.

Prymas stwierdził, że dokument podkreśla zdecydowaną wolę biskupów do zmagania się z problemem nadużyć. Przypomniał, że Kościół w Polsce od szeregu lat prowadzi różne działania, w tym opracowując wytyczne i dokumenty oraz prowadząc systemowe szkolenia. Natomiast ogłoszony dziś dokument ma pokazać szerszej opinii publicznej zarówno wolę zmagania się „z grzechem i przestępstwem pedofilii” oraz to, jakie konkretne działania są podejmowane. Duchowny zwrócił uwagę, że zgodnie z wolą biskupów pierwszy piątek Wielkiego Postu będzie odtąd dniem modlitwy wynagradzającej oraz postu we wszystkich polskich diecezjach. „Zachęcamy wiernych – duchownych i świeckich – do tego, by ten dzień w takim właśnie duchu przeżywać” – powiedział abp Polak.

fot. archiwalne

Podkreślił też, że na obecny „czas oczyszczenia” biskupi patrzą z nadzieją. „Z nadzieją, jeśli będziemy podejmować te działania szczerze, otwarcie, do końca, one będą rzeczywiście rodziły dobro w sercach naszych wiernych, jak szczerze ufamy” – dodał. W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną Prymas przypomniał, że obecnie trwają prace nad zestawieniem statystycznym pokazującym skalę nadużyć w poszczególnych diecezjach. Równolegle tworzony jest system prewencji, a zadanie to już jest realizowane w różnych diecezjach.

Prymas wyraził nadzieję, że opublikowane dziś Stanowisko pomoże w zmobilizowaniu do ochrony dzieci i młodzieży szerokie środowiska społeczne. Dodał, że Episkopat od dłuższego czasu prowadzi współpracę z różnymi fundacjami, jak np. „Dajmy dzieciom siłę”. Prymas wskazał na znaczenie jakie w tym zakresie mógłby odegrać zwłaszcza Rzecznik Praw Dziecka, który mógłby jednoczyć wszystkie środowiska starające się chronić dzieci. „Myślę, że wokół tego urzędu mógłby powstać taki front, do którego również Kościół mógłby wnieść swój wkład” – powiedział KAI abp Polak. „Być może dla wielu opublikowane dziś Stanowisko będzie jakimś wskazaniem na to, że problem jest poważny i musimy się do rozwiązania tego problemu społecznie przygotować” – stwierdził Prymas Polski. Całe stanowisko KEP, wydane dziś na Jasnej Górze, publikowaliśmy już na portalu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze