fot. EPA/Ernesto Guzman Jr.

Prymas: post jest prawdziwy i sensowny tylko wtedy, gdy wyzwala ze zła i grzechu

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jako Kościół musimy czuć się odpowiedzialni za życie duchowe ofiar lub za to, co z niego zostało – mówił w piątek w Gnieźnie w czasie mszy świętej w dniu modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich prymas Polski abp Wojciech Polak.

W gnieźnieńskiej katedrze prymas przewodniczył drodze krzyżowej, a następnie mszy św., podczas której modlono się za osoby skrzywdzone przez duchownych.

Cali, Kolombia, fot. EPA/Ernesto Guzman Jr.

Abp Polak powiedział w trakcie homilii, że w tegorocznym orędziu na Wielki Post papież Franciszek przypomniał, że „Pan daje nam po raz kolejny czas sprzyjający naszemu nawróceniu; ta nowa szansa powinna wzbudzić w nas poczucie wdzięczności i otrząsnąć nas z odrętwienia„.

>>> Krzyżem można człowieka poniżyć lub wywyższyć [FELIETON]

Dzisiejszy dzień pokuty, postu i modlitwy za grzechy wykorzystania seksualnego nieletnich i nas może jeszcze raz prawdziwie otrząsnąć z odrętwienia. Może nam bowiem dopomóc przełamać lęk i pozwolić nam po raz kolejny dostrzec, że tylko droga nawrócenia i oczyszczenia, droga zdecydowanego zmierzenia się z grzechem i przestępstwem wykorzystania małoletnich w Kościele wiedzie do naszego prawdziwego odrodzenia, do uzdrowienia, do odzyskania zaufania i wiarygodności Kościoła i jego misji. (abp Wojciech Polak)

abp Wojciech Polak

fot. PAP/Paweł Jaskółka

Cytując jedną z ofiar wykorzystania, bohatera książki ” Łzy niewinności” Joela Pralonga, prymas wskazał, że potrzebne jest zrozumienie, że jako Kościół „musimy czuć się odpowiedzialni za życie duchowe ofiar lub za to, co z niego zostało i bardzo konkretnie podejmować się duchowego towarzyszenia ofiarom i ich rodzinom, nieść im duchowe wsparcie i być blisko nich”. Metropolita gnieźnieński podkreślił, że „nie jesteśmy tu po to, by oskarżać, aby szukać jakiegoś pocieszenia dla samych siebie, ale po to, aby dziś z tej wspólnej modlitwy zaczerpnąć moc i siłę do odważnego przeciwstawiania się jakiemukolwiek wykorzystywaniu osób małoletnich, do przejrzystego i jasnego denuncjowania tego grzechu i przestępstwa, do przełamywania obojętności na krzywdy i cierpienia drugich, do troski i wrażliwości na osoby skrzywdzone”.

>>> Adam Żak SJ: musimy zmierzyć się z prawdą [ROZMOWA]

Początek Wielkiego Postu w Gwatemali, fot. EPA/Esteban Biba

>>> Mój Kościół przeprasza [FELIETON]

Cytując papieża, abp Polak powiedział też, że Kościół, świadomy zła i grzechu, „czuje się powołany do zwalczania tego zła, które dotyka centrum jego misji: głoszenia Ewangelii maluczkim i ochrony ich przed żarłocznymi wilkami”. Prymas wskazał, że choć Kościół, walcząc z duchem zła, sięga po post i modlitwę, za postem i modlitwą muszą iść czyny. „Musi być więc w nas wszystkich determinacja, aby wyjaśniać wszystkie przypadki wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży” – podkreślił.

Musi być otwartość i gotowość do przyjęcia i wysłuchania osób skrzywdzonych, nie osądzania ich i nie odrzucania. Musi być chęć, by im pomóc przełamać lęk i strach, by być przy nich. Musi być też wiedza i wrażliwość, by rozpoznawać symptomy, które mogą nam powiedzieć, że być może zostało popełnione zło i trzeba szybko działać, by osoby skrzywdzone nie pozostały ze swym bólem i zranieniem same. (abp Wojciech Polak)

Metropolita gnieźnieński przypomniał, że post jest prawdziwy i sensowny „tylko wtedy, gdy przywraca sprawiedliwość, gdy wyzwala ze zła i grzechu”. „Post domaga się nawrócenia. Sens postu zawiera się bowiem tak naprawdę nie tyle w samym wyrzeczeniu i poniesionej takiej czy innej ofierze, ale w wynikającej z niego, z tego, że pościmy, konkretnej przemianie” – podkreślił.

krzyż

fot. cathopic

Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich jest obchodzony w pierwszy piątek Wielkiego Postu. Ta inicjatywa w polskim Kościele jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka. Modlitwy w tych intencjach odbywały się wczoraj również w innych miastach i diecezjach w całym kraju. 

Zobacz także
Wasze komentarze