Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Agata Ślusarczyk pisze o Przystanku Jezus. – Abp Grzegorz Ryś pozostawił ważne przesłanie, by wychodząc do drugiego człowieka, nie przekazywać idei Boga, ale doświadczenie Jego działania. Nie moralizować, ale mówić, kim jest dla mnie Bóg i co z tego faktu wynika dla mojego życia – czytamy. Ponadto ks. Adam Pawlaszczyk pisze o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. – Jezus Chrystus poniósł śmierć, to znaczy umarł. Następnie zmartwychwstał. A Matka Boża? Zasnęła, zmarła czy – na wzór Eliasza – na jakimś rydwanie ognistym została wzięta do nieba?

Tygodnik Idziemy

Jak zawierzyć? Na czym polega zawierzenie Matce Bożej i jaki jest sens różnych form pobożności maryjnej? – odpowiada o. Stanisław Przepierski OP w rozmowie z Ireną Świerdzewską. Przeczytamy również o „sakralnej nowomodzie”, czyli o tym, że Niemcy będą przebierać figury Matki Bożej. Ma nie przypominać księżniczki, tylko zwykłą kobietę. Tematem zainteresowała się Anna Meetschen. Z kolei o tym jak w Polsce rozkwita moda na patriotyczne świętowanie pisze Krzysztof Ziemiec.

Tygodnik Niedziela

– Jest anteną wyjątkową. Dociera do Polaków na wszystkich kontynentach. Powstała przed ćwierćwieczem jako pierwszy polski program satelitarny. Emisja próbna odbyła się w październiku 1992 r., a regularne nadawanie rozpoczęło się pod koniec marca 1993 r. – o TVP Polonia pisze Mateusz Wyrwich. – W tym roku sierpień zakończy się dla wielu z nas 11 listopada, a dla niektórych będzie trwał jeszcze dłużej – nawet do końca życia. To zależy od osobistych zobowiązań i wytrwałości w postanowieniach – komentuje sto dni abstynencji na 100-lecie niepodległości redaktor naczelna „Niedzieli”.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym wydaniu „Przewodnika Katolickiego” o tym, jak sprawić, by duchowość jednoczyła, a nie dzieliła małżonków z dk. Marcinem i Moniką Gajdami rozmawia Joanna Mazur. Ks. Mirosław Tykfer odnosi się natomiast do zmiany zapisu w Katechizmie a propos kary śmierci. – Stanowczy sprzeciw Franciszka wobec kary śmierci jest milowym krokiem w obronie praw człowieka. Innego zdania są publicyści polskiej prawicy, którzy coraz radykalniej negują nauczanie papieża – czytamy.

Tygodnik Powszechny

– Każda pielgrzymka jest metaforą życia. Ona nie rozwiązuje problemów, tylko je pokazuje z innej perspektywy. W drodze nic nie ma już, od razu i natychmiast – mówi o. Roman Bielecki OP w rozmowie z Błażejem Strzelczykiem. Piotr Sikora pisze z kolei o zmianie katolickiego stosunku do kary śmierci. – To efekt ciągłego odkrywania przez Kościół niezmiennej miłości Boga. Ewangelia nie została naruszona – po prostu lepiej ją rozumiemy – uważa publicysta „Tygodnika Powszechnego”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze