Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Nie ulega wątpliwości, że tegoroczny Wielki Tydzień będzie zupełnie inny niż dotychczasowe. Ale tajemnice przeżywane w liturgii Triduum Paschalnego są niezmienne” – pisze w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Dominik Jurczak OP. „Nie ma takiego obszaru rzeczywistości, który nie zostałby dotknięty skutkami pandemii. Czy to oznacza, że świat, który znaliśmy, już nie istnieje?” – zastanawia się z kolei Jacek Dziedzina.

Idziemy

„Idąc rano do pracy, przechodzę przez Bazylikę św. Piotra. Od dziewiątej stawała się ona wielkim, przeludnionym muzeum, w którym trudno się było poruszać, nie mówiąc o modlitwie czy refleksji. Czasami myślałem, czy dane mi będzie kiedyś ujrzeć ten kościół zupełnie pusty” – o Wielkim Tygodniu z koronawirusem pisze w najnowszym numerze „Idziemy” ks. Turek. Ks. Grzybowski wyjaśnia z kolei, czy epidemia jest Bożą karą. „Właściwa interpretacja różnorodnych zjawisk, wydarzeń i zajść, jakie mają miejsce na świecie, stanowi jeden z najważniejszych i najtrudniejszych problemów. Wymaga wiele roztropności, powagi i spokoju. Niestety, w cyfrowych czasach gorących newsów i szybkich wpisów łatwo o opinie pochopne czy wręcz głupie” – czytamy.

Niedziela

„Mamy powszechny dostęp do mediów, w tym katolickich. W czasie trwania pandemii, korzystając z dyspensy od udziału we Mszy św. niedzielnej w kościele, warto, byśmy się zastanowili, jak uczestniczyć w Liturgii za ich pośrednictwem” – pisze ks. Janusz Chyła na łamach „Niedzieli”. O mszy świętej krok po kroku pisze za to ks. Tomasz Bać. „Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” ks. Artur Stopka zwraca uwagę na to, jak bardzo istotny jest teraz przekaz Kościoła. Czas epidemii koronawirusa nie może oznaczać niedbałego duszpasterstwa. „Nagłe zwiększenie aktywności Kościoła w internecie nie powinno owocować niedbałym i fałszującym Ewangelię przekazem. Sprawa nie jest błaha, ponieważ naprawianie błędów będzie skomplikowane” – pisze publicysta. „To będą pierwsze dla nas święta przeżywane tak, jakbyśmy wszyscy nagle znaleźli się na misjach. Jeszcze nie tak dawno dyskutowaliśmy o ludach Amazonii, których codziennym doświadczeniem jest tęsknota za liturgią, za Komunią, za spowiedzią u księdza. Teraz to jest także nasze doświadczenie. Bo nawet wojny światowe nie skutkowały tak powszechnym oddzieleniem księży od wiernych” – podkreśla z kolei ks. Mirosław Tykfer.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” w tym tygodniu rozmowa z abp. Grzegorzem Rysiem. Metropolita łódzki został zapytany, czy modlitwy papieża Franciszka nie zostały wysłuchane skoro zachorowań ciągle przybywa. „Bóg działa w sposób sobie właściwy. Ważne jest to, co stało się dzięki tej modlitwie w każdym, kto w niej uczestniczył: przemiana ku jedności, ku wzajemnej odpowiedzialności i miłości. Do tego zmierza w naszym życiu wiara, żeby człowiek umiał kochać miłością radykalną. Na tym polega działanie Boże” – odpowiedział duchowny. Piotr Sikora pisze z kolei o Wielkanocy bez spowiedzi. „Pandemia przeszkadza wielu drogim nam religijnym praktykom. Wcale jednak nie musi szkodzić naszej drodze nawrócenia” – czytamy.

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze