Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

Apel Jasnogórski – jaka jest historia tej modlitwy? Odpowiedzi na to pytanie szuka w tym tygodniu redakcja „Gościa Niedzielnego”. „Choć Apel jest bliski sercom wielu Polaków, jego początki owiane są tajemnicą. Nie znamy jego autora ani momentu, w którym po raz pierwszy odmówiono, czy też odśpiewano tę modlitwę” – czytamy. Poza tym warto sięgnąć też do tekstu „Powiało chłodem”, który dotyka tematu bardzo „na czasie”. Czytamy: „Mówiąc o trudnej zimie, eksperci podkreślają, że nie mają na myśli wysokich cen. Bo to, że te będą szybowały w górę, nie ulega wątpliwości. Mówiąc o trudnej zimie, mają na myśli brak paliw. Jeżeli skończy się tylko na wysokich cenach, będzie można mówić o szczęściu”.

Idziemy

W tygodniku „Idziemy” znajdziemy opowieść o niezwykłej rodzinie. „Monika i Jerzy Zakrzewscy już przed ślubem byli pewni, że przyjmą pod dach dzieci, które nie mogą być wychowywane przez rodziców biologicznych. Najpierw jednak chcieli mieć swoje, a później adoptować” – to początek tej historii. W piśmie jest też rozmowa z ks. Tomaszem Koprianiukiem, dyrektorem Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. „Są już na zaawansowanym poziomie. Wydaje się, że to jeszcze rok, ale jesteśmy na takim etapie, że w zasadzie już teraz moglibyśmy zapisywać pielgrzymów” – mówi duchowny w kontekście polskich przygotowań do przyszłorocznego spotkania w Lizbonie. W „Idziemy” przeczytamy też o relacjach polsko-izraelskich. Czy nastąpiło w nich ochłodzenie? Odpowiedzi szuka redakcja tygodnika.

Niedziela

„Przywrócić nadzieję zdesperowanym” – pod takim tytułem znajdziemy w „Niedzieli” tekst o archidiecezji przemyskiej w kontekście wojny w Ukrainie. Od początku wojny na Ukrainie archidiecezja przemyska znajduje się na pierwszej linii frontu. To na jej terytorium przejścia graniczne przeżywały oblężenie w pierwszych dniach wojny i nadal są świadkami ogromnego exodusu uciekających przed wojną. Jest to też jeden z tych Kościołów, które na piątkę zdały egzamin z „wyobraźni miłosierdzia” – czytamy. Poza tym przeczytamy też o Guglielmo Marconim, wynalazcy radia. Jak pisze redakcja „to ono, a nie internet, zapoczątkowało przemianę świata w globalną wioskę”

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim” przeczytamy rozmowę o Wołodymyrze Zełenskim, prezydencie Ukrainy. Opowiada o nim Natalia Bryżko-Zapór, autorka książki poświęconej włodarzowi zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Znajdziemy też artykuł o problemach polskiego lotnictwa. „Nie można byłoby wymyślić gorszego momentu na gigantyczny kryzys w lotnictwie pasażerskim niż okres wakacyjny. Tysiące odwołanych lotów i chaos na lotniskach wprawiają podróżnych w niemałą konsternację” – czytamy. W dziale kulturalnym jest za to rozmowa z Łukaszem Serwińskim o muzyce dawnej, obiektywności piękna, niszowości doznań estetycznych i stratach liturgicznych. „Jest ono jedną z ważniejszych wartości w życiu. Poprzez piękno szukam dostępu do transcendencji. Obcowanie z tym, co piękne, jest dla mnie przedsmakiem wieczności – zapowiedzią tego, czego po życiu tu na ziemi bardzo chciałbym dostąpić” – mówi rozmówca zapytany o to, czym dla niego jest piękno.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” przeczytamy niezwykle wzruszający i poruszający wywiad z Marią (Majką) Broniewską. Ponad 90-letnia aktorka opowiada o swoim niełatwy życiu. „Pamiętam dobrze, jak mamę aresztowali. Wróciłam do domu, a jej już nie było. Zaczęłam sama pleść warkocze. Z dnia na dzień stałam się dorosła” – opowiada rozmówczyni. Warto zajrzeć do działu zagranicznego. Przeczytamy tam o politycznym „cudzie”, który wydarzył się w Zambii. „Na południu Afryki, w tej krainie politycznej niezmienności, Zambia jako jedyna daje nadzieję, że zmiany są jednak możliwe. Tylko tutaj opozycyjne partie wygrywają wybory i przejmują władzę” – czytamy. Pismo podejmuje też kwestię przyszłości polskiej branży energetycznej. „Nie mamy wyjścia – musimy odejść od węgla. Problem w tym, że nie bardzo mamy dokąd. Zamiast budować elektrownię atomową, straciliśmy cenne lata na dyskusje. Dopiero teraz coś się zmienia” – pisze Krzysztof Story. A w dziale wiara tekst pt. „Turysta czy pielgrzym”. „Bez księdza jako przewodnika, z indywidualnym programem, a nawet z niereligijnym motywem: pojawiają się nowe sposoby pielgrzymowania” – czytamy. Redakcja zaprasza też na Świętą Górę Athos. Warto poznać to tak ważne dla prawosławia miejsce.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze