Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W nowym wydaniu „Gościa Niedzielnego” przeczytamy o pszczołach. „Pszczoły, będąc niewielkim puzzlem biologicznej układanki, wpływają na jej całość. Bez ich wytężonej pracy rzeczywistość, jaka nas otacza, nie mogłaby przetrwać w formie, którą znamy” – czytamy. Redakcja pisze, że współcześnie pszczoły miodne można skuteczniej chronić przed chorobami. W tygodniku znajdziemy też rozmowę z Dominikiem Derlickim, szefem misji Caritas Polska w Syrii i w Libanie, który opowiada o trudnej sytuacji, w której znaleźli się po trzęsieniu ziemi Syryjczycy. Tygodnik kreśli też sylwetkę Witolda Skupienia, mistrza świata w paranarcisrstwie. „Miał jedenaście lat, gdy jego świat runął. Przeżył jednak i… zawalczył o mistrzostwo” – czytamy.

Idziemy

Tygodnik „Idziemy” rozmawia z ks. Marcinem Iżyckim, dyrektorem Caritas Polska – m.in. o tym, jak instytucja ta pomaga po trzęsieniu ziemi w Syrii i w Turcji. „W zeszłym tygodniu Caritas Polska przekazała na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi 100 tys. dolarów zebrane od darczyńców. Za część tych środków zakupiono m.in. 1,2 tys. materaców, które zostały przekazane do 13 miejsc dających schronienie i punktów pomocy w Aleppo. W kolejnym etapie pomocy za kwotę 55 tys. dolarów zakupiono 1 tys. paczek żywnościowych oraz koce dla 2 tys. osób – niezbędne wsparcie na przetrwanie zimy dla tych, którzy stracili swoje domy. Dzięki partnerom w ramach sieci Caritas Internationalis możemy niezwłocznie reagować w takich sytuacjach, jak to trzęsienie ziemi” – mówi rozmówca. Tygodnik rozmawia też z ks. Józefem Klochem z UKSW o mszach na Robloxie. „Jeżeli dzieciaki naśladują jakiś fragment naszej rzeczywistości, to znaczy, że uznają go za ważny” – mówi rozmówca.

Niedziela

„Niedziela” w tym tygodniu podejmuje m.in. temat ekologii. „Ekologia w nauczaniu Kościoła była obecna od zawsze, ale nigdy nie zajmowała takiej pozycji jak dziś. Dopiero papież Franciszek postawił ją wysoko na piedestale swoją encykliką Laudato si’ (2015 r.), czym wywołał poruszenie na wydziałach teologicznych także w Polsce” – czytamy. Nie brakuje też materiału wprowadzającego nas w czas Wielkiego Postu: „W prefacji wielkopostnej znajdujemy znamienne słowa: „Wszechmogący Boże, Ty przez post cielesny uśmierzasz wady, podnosisz ducha…”. Dziś te słowa są wciąż aktualne i jakże prawdziwe: post, rzeczywiście, uśmierza wady i podnosi ducha. W czasach zdominowanych przez konsumpcyjny styl życia i wszechobecną troskę o osiągnięcie jak największej przyjemności post i umartwienie wydają się anachronizmem”.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim” Danuta Witkowska opowiada o sowim pobycie w Kenii: „Miesiąc to wystarczająco dużo czasu, by poczuć atmosferę tego kraju. Zobaczyłam świat inny niż widziany z hotelowych okien. Tak więc moje obrazy miały szansę powiedzieć coś więcej o życiu napotkanego przeze mnie człowieka”. Redakcja prognozuje też, że niedługo inflacja zacznie spadać. „Wiosna powinna przynieść uspokojenie sytuacji w gospodarce. Oczywiście nie oznacza to, że ceny zaczną spadać. Po prostu będą rosnąć wyraźnie wolniej. Ale niektóre produkty faktycznie mogą stać się tańsze. Dotyczy to szczególnie żywności” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

„Tygodnik Powszechny” obszernie pisze o roku wojny w Ukrainie. „W Ukrainie toczy się dziś wojna artyleryjska. Putin liczy na to, że Ukraińcom skończy się amunicja, a Zachód nie będzie już w stanie jej uzupełnić” – mówi w rozmowie Peter Caddick-Adams, brytyjski analityk wojskowy. Za to Mark Leonard, brytyjski politolog, mówi: „Wy, Polacy, stoicie dziś przed pytaniem, jak wykorzystać wasz moralny głos. To może być moment, który uczyni Polskę jednym z najważniejszych państw w przyszłej Europie”. W numerze znajdziemy też materiał o wilkach. „Choć w Polsce są pod ochroną, nie ma dnia bez doniesienia o zwierzęciu zastrzelonym ;lub potrąconym przez samochód. (…) Mimo reżimu ochronnego, z rąk kłusowników ginie w Polsce ok. 150 wilków rocznie. (…) Przyrodnicy obawiają się proponowanego przez myśliwych wpisania wilka na listę gatunków łownych” – czytamy. W tym tygodniu „Tygodnik Powszechny” proponuje też bardzo ciekawą rozmowę z Mateuszem Waligórą, podróżnikiem. „Regularnie płaczę na wyprawach. Bo emocje związane z samotnością działają najsilniej. To one uzależniają mnie od bycia w drodze. Przecież w pustyni można przeglądać się jak w lustrze” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze