Przegląd prasy katolickiej

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

O trudnych dla rodziców diagnozach i pomocy hospicjów perinatalnych pisze w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Agnieszka Huf. „W piątek rano byli szczęśliwi. Mieli siebie, dom, rodzinę, wymarzone dziecko w drodze. W piątek wieczorem mieli nadal siebie, ale jakby dalej. Wtedy z pomocą przyszło hospicjum perinatalne” – czytamy.

Idziemy

„Ograniczenie w jedzeniu jest pewnym symbolem wszystkiego, co post oznacza. Nie negując posiłków ani tego, że są smaczne, staram się, by nie stały się wartością absolutną. Kiedy zaczynam pościć, szybko sobie uświadamiam, że ani w jedzeniu, ani we mnie nie ma źródła życia. Jest ono w Bogu. Analogicznie potrzebuję rezygnować z tego wszystkiego, co zacząłem ubóstwiać, stawiać na pierwszym miejscu do tego stopnia, że przesłania mi Boga. Może to być np. przywiązanie do świata wirtualnego, własnego ja, swoich nawyków” – mówi ks. dr. Krzysztof Wons SDS, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów, z którym na łamach „Idziemy” rozmawia Barbara Stefańska.

Niedziela

W najnowszym wydaniu tygodnika „Niedziela” przeczytamy rozmowę z kard. Matteo Zuppim, któremu papież Franciszek powierzył funkcję mediatora pokoju w Ukrainie. „W tego rodzaju misji jak moja nie będzie od razu efektu, bo nie takie jest jej zadanie. Nim dojdzie do rozstrzygających rozmów, konieczne jest stworzenie odpowiedniego klimatu, który doprowadzi do tego ważnego, prowadzącego do pokoju, spotkania” – podkreśla kard. Zuppi w rozmowie z ks. Jarosławem Grabowskim.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim” znajdziemy rozmowę ks. Wojciecha Nowickiego z o. Tomaszem Grabowskim OP o ostatnim dokumencie Dykasterii Nauki Wiary, który przypomina, że szafarze sakramentów nie mogą zmieniać ich formy, aby były ważne. „Sakramenty to sposób działania Boga w świecie, co do którego mamy mieć pewność, że jest rzeczywistym działaniem Boga. Kiedy ich udzielamy, faktycznie Pan Bóg stwarza łaskę, czyli wprowadza swoje działanie w świat. Żeby zachować ten poziom pewności, sakrament musi być sprawowany według tego, co zostało określone przez Kościół” – mówi Tomasz Grabowski OP.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” Maciej Müller rozmawia z ks. Grzegorzem Strzelczykiem m.in. o jego inicjatywnie odpowiadania na pytania parafian w Tychach. „Na pierwsze spotkania, jeszcze przed pandemią, przychodziło prawie 10 proc. parafian, czyli jakaś setka. Od ludzi chowanych w tradycyjnej wierze po młodych poszukujących, z przewagą osób w wieku 35-65 lat. Są dorośli, jakoś żyją w wierze, ale życie postawiło im pytania, których katecheza nie poruszała. A co ich trapiło? Na przykład, że nie rozumieją języka używanego podczas mszy. Hosanna, alleluja, jednorodzony? Nie, bardziej fundamentalnych: zbawienie, łaska. Powtarzamy je, jakby były oczywiste, zakładamy jakieś rozumienie intuicyjne, a tam jest często pustka” – mówi ks. Strzelczyk.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze