Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
Szedł jak burza. Ogień, który niósł w sobie, zapalał ziemię po ziemi. Jaki jest sekret ewangelizacyjnego sukcesu Jacka Odrowąża? Czy opowieści o cudach, których dokonał, nie są pobożnymi bajeczkami? Odpowiada na łamach najnowszego „Gościa Niedzielnego” o. Tomasz Gałuszka OP, historyk średniowiecza. Franciszek Kucharczak pisze z kolei o Piusie X. – Po śmierci Piusa X zdarzyło się to samo, co znamy z pogrzebu Jana Pawła II – ludzie od razu wiedzieli: to święty – czytamy.
Tygodnik Idziemy
W najnowszym numerze „Idziemy” ks. Henryk Zieliński komentuje film Wojciecha Smarzowskiego „Kler”. – Po Wojciechu Smarzowskim jako reżyserze spodziewałem się czegoś ambitniejszego. Chyba naiwnie, bo oprócz ubiegłorocznego „Wołynia”, w którym na tle ukraińskiego bestialstwa nawet Niemcy to całkiem porządni ludzie, ten sam twórca ma na koncie takie filmy jak choćby „Wesele”, w którym z pasją nurza swoich bohaterów w szambie – w przenośni i dosłownie – pisze ks. Zieliński. Opinia wygłoszona jest jednak na podstawie samego zwiastuna, więc może być najzwyczajniej pochopna i nietrafiona.
Tygodnik Niedziela
W tygodniku „Niedziela” dziennikarka RAI komentuje zbliżające się Spotkanie Rodzin w Dublinie. – Moim zdaniem główny cel tych spotkań jest zasadniczo komunikatywny: mają one być znakiem dla świata, propagowaniem idei dotyczących rodziny przez wypowiedzi wykwalifikowanych prelegentów oraz bogaty program – podkreśla Costanza Miriano w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.
Przewodnik Katolicki
Tematem numer jeden najnowszego wydania „Przewodnika Katolickiego” jest kara śmierci, a właściwie zmiana zapisu na ten temat w Katechizmie. – Nowy zapis w Katechizmie o karze śmierci wymienia dwa zasadnicze powody, dla których należy uznać ją współcześnie za niedopuszczalną. Pierwszą jest godność osoby, która „nie zostaje utracona nawet wówczas, gdy popełniła ona niezwykle poważne zbrodnie”. (…) Drugim powodem jest system penitencjarny, który współcześnie zapewnia „niezbędną obronę obywateli” przed działaniem przestępcy – czytamy.
Tygodnik Powszechny
– Formuła uznana za szczyt przedsoborowej mariologii dziś zyskuje nowe, bardziej uniwersalne znaczenie. Jakie były okoliczności ogłoszenia dogmatu o Wniebowzięciu Maryi? – o tym Edward Augustyn. – Nie mogąc pokonać talibów i nie widząc innego sposobu zakończenia siedemnastoletniej wojny, Amerykanie zaczęli się w końcu z nimi układać – pisze o sytuacji w Afganistanie Wojciech Jagielski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |