fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

– Na granicach Unii staje miliard uchodźców. Mówią: zmieniliście klimat tak, że nie możemy mieszkać tam, gdzie nasi przodkowie. Powinniście nas przyjąć i dać nam pracę – mówi Marcin Popkiewicz, fizyk jądrowy, autor książki „Świat na rozdrożu”. – W ostatnich 30 latach Europa wydała na naprawę szkód spowodowanych ocieplaniem się klimatu 400 mld euro. Polska 14 mld euro. Ile wydamy w ciągu następnych 30 lat? – pyta Radosław Omachel.

Wprost

– Podejrzewam, że gdyby Winston Churchill zobaczył, jak wygląda dzisiejszy świat, stwierdziłby: „A nie mówiłem?”. Piję tu do jego słów: „Demokracja jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu” – pisze w edytorialu Jacek Pochłopień. Ponadto przeczytamy również rozmowę z Grażyną Barszczewską, aktorką, współautorką autobiograficznej książki „Amantka z pieprzem”.

Do Rzeczy

– Rzecznik praw obywatelskich coraz częściej budzi kontrowersje, stając światopoglądowo po stronie lewicy. Kiedyś potrafił też działać wbrew swojemu środowisku politycznemu – pisze Wojciech Wybranowski w artykule „Rzecznik przywilejów lewicy”. Teza artykułu niezupełnie koreluje z ostatnimi wydarzeniami, kiedy to Adam Bodnar z urzędu postanowił zbadać sprawę zwolnienia pracownika IKEI za to, że cytował fragmenty Pisma Świętego.

Polityka

Dramaty podwójnego rocznika. – Po burzliwej wiośnie w szkołach zaczyna się gorące lato. Absolwenci gimnazjów i podstawówek szturmują upatrzone licea i technika, które w tym samym czasie, tylnymi drzwiami, opuszczają nauczyciele – pisze Joanna Cieśla. Adam Szostkiewicz pisze z kolei o problemach Kościoła w Amazonii. Jednym z największych wyzwań wydaje się tu brak księży. – Watykan ogłosił dokument roboczy w sprawie sytuacji Kościoła w regionie Amazonii. Media zainteresował szczególnie temat wyświęcania na księży żonatych mężczyzn nieposzlakowanego charakteru, którzy mogliby służyć wiernym tam, gdzie duchowni docierają rzadko albo wcale – czytamy.

Sieci

– Minął miesiąc od wyborów do Parlamentu Europejskiego. Z tej perspektywy trzy wnioski wybrzmiewają szczególnie mocno – uważa Michał Karnowski. Redaktor naczelny tygodnika podkreśla, że „obóz rządzący zdołał uniknąć najgroźniejszego ryzyka po wielkim triumfie: pychy. Trzeba jeszcze zmierzyć się z groźbą lenistwa”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze