fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Najbardziej wartościowe w materiałach o ks. Lorancu jest to, że dostarczają niezbity dowód. Arcybiskup Wojtyła wiedział o poczynaniach tego księdza, bo ten osobiście go poinformował. Zachowały się dwa dokumenty, w których opisano konfrontację twarzą w twarz” – mówi na łamach „Newsweeka” Ekke Overbeek, autor książki Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział. Dlaczego Polacy wypierają się chłopskich korzeni? „Nie chciałbym, żebyśmy patrzyli na siebie jako na potomków niewolników, bo dokładamy sobie tylko jeszcze więcej wstydu i poczucia niskiej wartości” – mówi w nowym „Newsweeku” Mateusz Wyżga, autor książki „Chłopstwo. Historia bez krawata”. W nowym numerze przeczytamy też o tym, że antydepresanty ratują życie. „Choć depresja to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób, mechanizm jej powstawania wciąż nie jest do końca poznany. Czy to oznacza, że można wyrzucić antydepresanty do kosza?”- czytamy.

Wprost

„Wprost” publikuje wywiad z Arletą Bojke w kontekście rocznicy rosyjskiej agresji w Ukrainie. „Groźne jest to, że Rosja mobilizuje kolejnych ludzi i może też przestawić swoją gospodarkę w tryb całkowicie podporządkowany inwazji. W II wojnie światowej nie zwyciężyli nowoczesnym sprzętem, ale masą” – mówi rozmówczyni. Redakcja podsumowuje też wizytę prezydenta USA w Polsce: „Wystąpienie prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie nie było historycznym wydarzeniem. W każdym razie nie tak historycznym, jak jego spotkania z liderami polskiej opozycji”. Przeczytamy również interesującą rozmowę z dr. Bohdanem Woronowiczem, psychiatrą. „Martwi mnie postawa radnych, posłów, polityków generalnie, bo z takimi reprezentantami będziemy się dalej staczać w alkoholową otchłań” – mówi rozmówca w kontekście tak chętnie kupowanych „małpek”.

Do Rzeczy

W nowym wydaniu „Do Rzeczy” przeczytamy o nękaniu w sieci. „Nieporozumienia między dziećmi czasem kończą się agresją. Dawniej kończyło się tylko na niesnaskach w klasie. Dziś to nękanie w sieci, które zostaje tam na zawsze. Problem z tym odczuwa już co trzeci uczeń szkoły podstawowej Daj mi nóż, chcę się zabić – mówił z płaczem dziewięcioletni Qaden do swojej mamy. To nagranie z Australii dwa lata temu stało się głośne na całym świecie. Wszystkich poruszyło to, że mały, chory na karłowatość chłopiec został zaszczuty w szkole do tego stopnia, iż chciał już zakończyć życie” – czytamy. Redakcja pisze też o wizycie Joe Bidena w Polsce.

Polityka

„Polityka” szeroko podejmuje w tym tygodniu temat wojny w Ukrainie – minął właśnie rok od rosyjskiej agresji. „Pokój w Ukrainie? Wszyscy inaczej rozumieją to słowo. Pokój z Rosją? Za jaką cenę? Parada zwycięstwa, traktat pokojowy, odszkodowania, a może pojednanie?” – zastanawia się redakcja, kreśląc scenariusze na przyszłość. „Przez długi, męczący rok trwania tego konfliktu udało mu się jakimś cudem nie opatrzeć, nie znużyć swoją rolą i swoim emocjonalnym stylem. Wśród sojuszników Ukrainy budzi nadal głównie aplauz. Okraszony czasem tylko narzekaniem malkontentów, dlaczego to prezydent Ukrainy udaje się do Białego Domu, na Downing Street czy na szczyt UE Brukseli w oliwkowej bluzie i trekkingowych butach?” – „Polityka” kreśli sylwetkę ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego. Redakcja zastanawia się też, co dalej z Ukraińcami, którzy chcą zadomowić się w Polsce. W tygodniu także artykuły m.in. o jak ubożeją Polacy i jak przepraszają się zwierzęta.

Sieci

Tygodnik „Sieci” po zeszłotygodniowej wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Polsce publikuje wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą. „Warszawa jest setki kilometrów od frontu, w Polsce, w państwie NATO, w Unii Europejskiej, w państwie wolnym, swobodnym, w którym schronili się przed wojną uchodźcy z Ukrainy. To bardzo ważny sygnał dla inwestorów, zwłaszcza amerykańskich. W kontekście tej wizyty musimy widzieć i czynniki bezpieczeństwa, i ekonomii.[…] Musimy dbać o to, co kupimy, rozwijać zaplecze, dbać o państwo. A gdy będziemy silni, i będziemy bezpieczni, to inni będą chcieli u nas inwestować. Leżymy na przecięciu kultur, w bardzo atrakcyjnym gospodarczo miejscu. Jesteśmy pomostem między Wschodem a Zachodem” – mówi Andrzej Duda.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze