Przełomowe spotkanie szefów dyplomacji Watykanu i Chin
W Monachium doszło w piątek do przełomowego spotkania szefów dyplomacji Watykanu arcybiskupa Paula Richarda Gallaghera i Wanga Yi. Do tego ważnego wydarzenia na drodze do normalizacji stosunków doszło podczas 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC).
To pierwsze spotkanie dwustronne na tak wysokim szczeblu.
Watykański Sekretariat Stanu w komunikacie przekazanym dziennikarzom poinformował, że podczas rozmowy, przebiegającej w serdecznej atmosferze mówiono o kontaktach dwustronnych, które „rozwinęły się pozytywnie”. W szczególności zwrócono uwagę na znaczenie zawartego w 2018 roku tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską a Pekinem w sprawie mianowania biskupów w Chinach.
>>> Chiny: nowe przepisy ograniczą wolność religijną?
W oświadczeniu mowa jest także o woli kontynuowania dialogu instytucjonalnego, by „sprzyjać życiu Kościoła katolickiego i dobru narodu chińskiego”.
China is willing to further enhance understanding and mutual trust with the #Vatican, said Chinese foreign minister when meeting his Vatican counterpart for the first time. https://t.co/UZqKeUzJ3M pic.twitter.com/ro7LeQrlPn
— People's Daily app (@PeoplesDailyapp) February 15, 2020
„Wyrażone zostało uznanie dla wysiłków, jakie są podejmowane, by zwalczyć epidemię koronawirusa, a także solidarność z dotkniętą nią ludnością” – głosi nota.
>>> Chiny: Misjonarze oblaci w Państwie Środka opisują sytuację w kraju
Jak podał Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej abp Gallagher i minister Yi wyrazili pragnienie zacieśnienia współpracy międzynarodowej w celu krzewienia współistnienia i pokoju na świecie.
„Wymieniono też poglądy na temat dialogu międzykulturowego i praw człowieka” – dodał Watykan.
Watykan i Chiny od ponad dziesięciu lat prowadzą rozmowy mające na celu uregulowanie wzajemnych relacji, które w przeszłości były wstrząsane przez kryzysy na tle mianowania bez zgody papieża biskupów przez podporządkowany władzom tzw. Kościół Patriotyczny. Wywoływało to zawsze ostre reakcje strony watykańskiej.
>>> Chiny: dzięki porozumieniu z Watykanem wyświęcono dwóch pierwszych biskupów
Pierwszym ważnym krokiem, podjętym w celu poprawy stosunków był list papieża Benedykta XVI do chińskich katolików, wystosowany w 2007 roku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |