fot. Pixabay

10 ciekawostek o… Islandii

Zapraszam na cykl artykułów „10 ciekawostek o…”. To pierwszy tekst z tej serii. Każdy kraj ma swoje tajemnice i cechy, o których być może nie słyszeliście. Chcemy w formie krótkiego artykułu przedstawić Wam te fakty. Na początek Islandia.

Islandia to kraj, w którym największą grupą obcokrajowców są Polacy. Warto mu się jednak przyjrzeć także z innych względów.

1. Pierwszymi mieszkańcami tej wyspy byli irlandzcy mnisi, którzy traktowali wyspę, jako swoją pustelnię aż do początku IX wieku.

2. W 1413 r. walutą na Islandii zamiast pieniędzy były suszone ryby.

3. Na Islandii jest 13 świętych Mikołajów. Każdy z nich przynosi podarunek, więc dzieci dostają nie jeden, a trzynaście prezentów. Niegrzeczne dzieci dostają ziemniaka.

4. Do marca 1989 r. piwo w tym kraju było zakazane.

5. Islandia jest najmniej zaludnionym krajem w Europie.

6. W 1980 r. Islandczycy jako pierwsi na świecie wybrali kobietę na prezydenta – Finnbogadóttir Vigdis.

7. Islandczycy posiadają największą na świecie ilość książek przeliczając na jednego mieszkańca.

8. W Islandii ponad 80% ludności wierzy w elfy.

9. Język islandzki to najstarszy używany język w Europie. Współcześni Islandczycy są w stanie czytać w oryginale 1000-letnie sagi. To język którym posługiwali się Wikingowie tysiąc lat temu. Niestety jest to też jeden z najtrudniejszych języków.

10. 1 marca obchodzony jest Dzień Piwa, w rocznicę zniesienia prohibicji w 1989 r. Trwająca 75 lat prohibicja nie została jednak zniesiona całkowicie, nadal państwo ma monopol na alkohole.

Pozostałe artykuły z cyklu „10 ciekawostek o…”

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze