Nowa Zelandia

fot. Pixabay

10 ciekawostek o… Nowej Zelandii

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

To już kolejny artykuł z cyklu „10 ciekawostek o…”. Każdy kraj ma swoje tajemnice i cechy, o których być może nie słyszeliście. Chcemy w formie krótkiego artykułu przedstawić Wam te fakty. Tym razem pod lupą znalazła się Nowa Zelandia.

1. W 1893 r. Nowa Zelandia, jako pierwszy kraj na świecie, umożliwiła kobietom start w wyborach parlamentarnych.

2. Miasto Nelson było pierwszym miejscem na świecie, w którym wprowadzono ośmiogodzinny dzień pracy.

3. Paczka papierosów na Nowej Zelandii kosztuje ok. 16 dolarów nowozelandzkich, czyli w przeliczeniu prawie 43 zł. Ceny mają wzrosnąć jeszcze bardziej.

4. Nowa Zelandia to jedno z zaledwie trzech państw, które posiadają dwa oficjalne hymny narodowe. Jeden z nich to „God Save the Queen”, a drugi „God Defend New Zealand”.

5. Prawdopodobnie najdłuższa nazwa geograficzna na świecie to Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu – czyli jedno ze wzgórz w Nowej Zelandii o wysokości 305 metrów.

6. W kraju tym jest ponad 47 milionów owiec, co daje średnio około 12 owiec na jednego mieszkańca.

7. W 2010 r. na zlecenie wyspy Niue w Nowej Zelandii Mennica Polska wybiła osiem tysięcy okazjonalnych monet jednodolarowych z wizerunkiem Misia Uszatka.

8. W Nowej Zelandii występuje najwięcej gatunków pingwinów.

9. Symbolem Sił Powietrznych Nowej Zelandii jest kiwi – ptak nielot.

10. Piwo, które pili bohaterowie filmowego „Władcy Pierścieni”, to popularne nowozelandzkie Sobering Thought. Gospodarka Nowej Zelandii zyskała dzięki temu filmowi około 200 mln dolarów. Rząd powołał nawet ministra ds. „Władcy Pierścieni”, aby jak najwięcej zarobić na tej marce i promocji kraju, w którym kręcono niemal wszystkie sceny. Linie lotnicze Air New Zealand umieściły nawet na swoich samolotach zdjęcia postaci z filmu.

Pozostałe artykuły z cyklu „10 ciekawostek o…”

Zobacz także
Wasze komentarze