10 niesamowitych cytatów o przyjaźni 

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Setki, a może tysiące przyjaciół, których masz na Facebooku, to nie są twoi prawdziwi przyjaciele. To raczej twoje kontakty. Prawdziwe przyjaźnie zawiera się w prawdziwym, nie wirtualnym życiu, chociaż to oni będą „lajkować” twoje posty. Czy przyjaciele są dla nas ważni? 

Przykład Jezusa 

Kiedy Jego misja dobiegała końca, powiedział dwunastu, że już nie nazywa ich sługami, lecz przyjaciółmi (J 15,15), dając nam w ten sposób do zrozumienia głębię tej relacji. Kiedy mówię o kimś jako o moim przyjacielu, kiedy przygotowuję grunt pod przyjaźń, kiedy się o nią troszczę i rozwijam, naśladuję Jezusa i w ten sposób ta dobra i prawdziwa relacja staje się drogą do świętości. 

Nie wszyscy przyjaciele są tacy sami. Są tacy, którzy uwielbiają dawać ci dobre rady. Inni sprawdzają się w sprawach praktycznych i zawsze mają ze sobą skrzynkę z narzędziami, aby cię poratować. Są tacy o wielkiej wrażliwości estetycznej i regularnie korzystają z tego daru, żeby ci powiedzieć, że źle wyglądasz. Z jeszcze innymi fantastycznie spędza się wolny czas, a dzięki ich żartom nie musisz już regularnie wykonywać ćwiczeń na mięśnie brzucha, bo cały czas się śmiejesz. Są też milczący – to ci, którzy tylko towarzyszą, których obecność jest dla ciebie darem. 

Kiedy mówimy o prawdziwych przyjaciołach, to nie ma lepszych czy gorszych, to nie jest konkurs. Jakimkolwiek typem przyjaciela byś nie był lub jakichkolwiek byś nie miał, wszyscy są oni darem, błogosławieństwem… i kiedy przyjaźń przeżywamy również na poziomie duchowym, to relacja jest dużo głębsza, zarówno kiedy twoi przyjaciele dopiero zaczynają wierzyć lub są wierzący, jak i wtedy kiedy nie są wierzący, ale cenią cię, akceptując różnice miedzy wami. 

Przyjaźń ma w sobie coś, co dotyka naszej duszy, co nas przemienia. Pisarze wielu pokoleń wiedzą o tym i nieraz dali o tym świadectwo w swoich dziełach. Nawet kiedy ich przesłanie nie jest bezpośrednio chrześcijańskie, kto dzieli przyjaźń z bliźnim, choćby o innych poglądach, naśladuje Mistrza z Nazaretu. 

– Dlaczego zrobiłeś to wszystko dla mnie? – zapytał. – Nie zasługuję na to. Nigdy niczego dla ciebie nie zrobiłem. Byłeś moim przyjacielem – odpowiedziała Charlotte. – To już samo w sobie jest czymś wielkim. 

E.B. White, Pajęczyna Charlotty 

Nie ma niczego, czego bym nie zrobiła dla moich prawdziwych przyjaciół. Nie mam zwyczaju kochać ludzi połowicznie, to nie leży w mojej naturze.

Austen, OpactwoNorthanger

Nie mogę w ten sposób opuścić moich przyjaciół, nie po tym, co wspólnie przeżyliśmy. 

J.R.R. Tolkien, Hobbit 

Nie wiemy dokładnie, w którym momencie rodzi się przyjaźń. Kiedy się dzban napełnia kropla po kropli, w końcu jedna z nich przelewa dzban; w ten sposób seria aktów dobroci dotykają serca, aż wreszcie jeden z nich zapali w nim płomień przyjaźni. 

R.Bradbury,451 stopni Fahrenheita

Trzeba mieć wielka odwagę żeby przeciwstawić się naszym wrogom, ale brakuje nam tej samej odwagi, aby zrobić to samo z naszymi przyjaciółmi. 

J.K. Rowling, Harry Potter i kamień filozoficzny  

Przyjaźń rodzi się w momencie ,w którym jedna osoba mówi do drugiej: Co? Ty też? Myślałem, że byłem jedyny! 

C.S.Lewis, Cztery miłości  

Jeśli nadejdzie dzień, kiedy nie będziemy już mogli być razem, zatrzymaj mnie w twoim sercu. Zostanę tam na zawsze. 

A.A. Milne, Kubuś Puchatek 

Bez przyjaciół nikt nie chciałby żyć, chociażby posiadał inne dobra. 

Arystoteles, Etyka nikomachejska 

Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować. Będziesz dla mnie jedyny na świecie. 

Antoine de Saint-Exupery, Mały książę 

Czuję się szczęśliwy, kiedy jesteś tutaj ze mną. Tutaj i aż po koniec wszystkich rzeczy, Sam. 

J.R.R. Tolkien, Władca pierścieni. Powrót króla  

 

autor: Sebastian Campos 

tłum. o. Mariusz Bosek OMI 
https://catholic-link.com/frases-amistad-literatura/ 

10 niesamowitych cytatów o przyjaźni 
4.8 (80%) 5 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze