jerycho

YouTube

4 polskie pieśni wielkopostne, których prawdopodobnie nie słyszeliście

Tradycja śpiewania pieśni wielkopostnych jest długa. Nikt również nie zaprzeczy, że bogata polska kultura niematerialna ściśle związana jest z religią katolicką. Przeżywamy okres Wielkiego Postu – jak wielu z was potrafiłoby dziś zanucić choć trzy mniej znane pieśni wielkopostne?

Bez obaw, ja sama miałabym z tym dzisiaj problem. Ta tradycja na niektórych obszarach Polski, szczególnie silnie zurbanizowanych, już dzisiaj niestety zanika. Czterdzieści dni Wielkiego Postu to ponad miesiąc. Warto przypomnieć sobie lub w o ogóle poznać tradycyjne, polskie pieśni wielkopostne.

>>> Lepszy Wielki Post z Maryją? Poproś Ją o pomoc we wzrastaniu w miłości! 

Vexilla Regis (Sztandary Króla) to pieśń pochodząca prawdopodobnie jeszcze z VI w. W tym czasie cesarz Justyn II ofiarował Akwitanii relikwie Krzyża Świętego. Wówczas Wenancjusz Fortunat napisał ów hymn. Najnowsza transkrypcja, z 1920 r., jest dziełem ks. bp. Piotra Mańkowskiego. Dziś tę pieśń śpiewa cały Kościół podczas nieszporów w Wielkim Tygodniu.

Klęczy w Ogrójcu, to starodawna pieśń kalwaryjska, zaśpiewana przez zespół Jerycho. To zespół wokalny, który posługuje się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupę prowadzi Bartosz Izbicki, muzykolog i doktor historii, który na nowo aranżuje starodawne śpiewy łacińskie i staropolskie. Sam zajmuje się badaniem i digitalizowaniem najważniejszych polskich rękopisów średniowiecznych, stąd „świeży” repertuar zespołu, co jest oczywiście paradoksem, ponieważ wiele z tych pieśni były żywo praktykowanych jeszcze do XIX w.

Stabat Mater, to pieśń pasyjna wykonana przez ten sam zespół, podobną techniką.

Mękę Bożą spominajmy, uchodzi za świecką poezję. Wiersz jest znany tylko z odpisu wykonanego na podstawie zaginionego rękopisu przez W. A. Maciejowskiego, ogłoszonego drukiem w 1852 r. Wiersz składa się z dwóch fragmentów. Pierwszy zawiera 14 zwrotek czterowersowych napisanych ośmiozgłoskowcem z rymami parzystymi. Tworzy on pieśń pasyjną zbudowaną na motywie ostatnich słów Jezusa na krzyżu oraz testamentu wypowiedzianego tuż przed śmiercią.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze