fot. EPA/STEPHANIE LECOCQ

8 patronów lekarzy, których prawdopodobnie nie znałeś

Św. Kamil, bł. Józef Moscati, św. Gerard. To tylko niektórzy z ośmiu patronów lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek, którzy znaleźli się w naszym zestawieniu. Za ich wstawiennictwem można modlić się nie tylko o uzdrowienie z choroby, lecz także o zdrowie dla służby medycznej.  

Święci Kosma i Damian 

fot. By Hans von Kulmbach – 1. The Yorck Project (2002) 10.000 Meisterwerke der Malerei (DVD-ROM), distributed by DIRECTMEDIA Publishing GmbH. ISBN: 3936122202. .2. Gm186 i Gm185, Germanisches Nationalmuseum Norymberga, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=153591

To bracia lekarze, prawdopodobnie bliźniacy. Byli bardzo szanowani i popularni. Za swoją pracę nie pobierali opłaty. Leczyli wszystkich, często również biednych. A kiedy zajmowali się poganami, nawracali ich. Kosma i Damian zostali ścięci mieczem w czasie prześladowań chrześcijan trwających podczas panowania cesarza Dioklecjana. Są patronami lekarzy, aptekarzy, farmaceutów, chirurgów, dentystów i wydziałów medycznych. 

>>> 6 świętych, którzy potrafili pojawiać się w dwóch miejscach jednocześnie

Św. Łukasz Ewangelista  

fot. By Giovanni Francesco Barbieri – Web Gallery of Art:   Obraz  Informacje o dziele sztuki, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15462132

To chyba najbardziej znany patron wszystkich lekarzy, a szczególnie chirurgów. Sam był lekarzem, a w pismach mu przypisywanych można znaleźć wiele specjalistycznych terminów medycznych. 

Św. Kamil 

fot. Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=971065

Ten święty przez wiele lat sam chorował. Gdy miał 20 lat, utworzyła mu się rana w nodze, która nie zniknęła – mimo kilkukrotnych wizyt w szpitalach. Podczas składania trzech ślubów prostych: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, złożył również czwarty – oddania się bez reszty posłudze chorym. Ponadto założył rodzinę zakonną: Towarzystwo Sług Chorych. A gdy składał śluby uroczyste, jako czwarty dodał „wieczną obecność ciałem i duszą przy chorych, nawet zarażonych”. Jego współbracia jeszcze za jego życia otworzyli 65 szpitali. Podczas beatyfikacji Kamila papież Leon XIII ogłosił go patronem szpitali i chorych, a w momencie kanonizacji przez Benedykta XIV został uznany także za patrona pielęgniarzy i pielęgniarek. 

Św. Cezary z Nazjanzu 

Św. Cezary, zaczynając studia w Aleksandrii, zdecydował się nie tylko na astronomię i geometrię, lecz także na medycynę. Tej ostatniej dziedzinie poświęcił całe swoje życie i został lekarzem na dworze carskim w Konstantynopolu, gdzie zajmował się zdrowiem cesarzy Juliana Apostaty i Walensa. Krótko przed śmiercią został kwestorem nad prowincją Bitynii. W swoim testamencie Cezary poprosił, by cały jego majątek przekazać ubogim. Podczas kanonizacji ogłoszono go patronem lekarzy. 

>>> 6 świętych, którzy mogli latać

Św. Jakub Starszy Apostoł 

Jego młodszym bratem był św. Jan Ewangelista. Obaj zajmowali się łowieniem ryb nad Jeziorem Galilejskim. Z kolei ich matka służyła Jezusowi. Bracia byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira, przemieniania na górze Tabor oraz modlitwy w ogrójcu. Jakub zginął jako pierwszy z dwunastu apostołów. Prawdopodobnie tuż przed śmiercią ucałował swojego kata, który po tym geście nawrócił się na wiarę chrześcijańską. W Kościele katolickim św. Jakub jest uznawany za patrona aptekarzy, pielgrzymów, robotników i żebraków. 

Św. Jan Boży 

fot. By Bartolomé Esteban Murillo – [4], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2372108

Ten święty znany był ze swojego żywiołowego charakteru. Brał udział w wojnie hiszpańsko-francuskiej i pod Wiedniem. Nawrócił się podczas pobytu w Grenadzie, gdy wysłuchał kazania św. Jana z Avili. Swój żal za grzechy i duchową przemianę okazywał w taki sposób, że został umieszony w szpitalu dla umysłowo chorych, w którym zauważył, że pacjenci są źle traktowani. Po odzyskaniu wolności zajął się opieką nad chorymi i otworzył dla nich przytułek, w którym wielu lekarzy zdecydowało się pracować za darmo. Stworzył także podwaliny zakonu szpitalnego zwanego „dobrymi braćmi – bonifratami”. Jest patronem chorych, pielęgniarek, szpitali oraz strażaków. 

. Józef Moscati 

Józef w 1903 r. ukończył medycynę. W swojej medycznej karierze był m.in. starszym asystentem Szpitala Zjednoczenia w Neaopolu, a w czasie erupcji Wezuwiusza kierował ewakuacją szpitala w Torre del Greco, udało mu się ocalić wszystkich pacjentów. Gdy w Neapolu panowała epidemia cholery, Józef zajmował się badaniem jej przyczyn i opracowywaniem metod zatrzymania tej choroby. Później natomiast został ordynatorem III Sali Nieuleczalnie Chorych oraz wykładowcą. Codziennie rano starał się uczestniczyć we mszy świętej i przyjmować Komunię. Tak było również w dniu jego śmierci. Zmarł w gabinecie w swoim fotelu. Cudem potrzebnym do beatyfikacji  Moscatiego stał się przypadek młodego robotnika, Józefa Montefusco, umierającego na białaczkę. Jego matce przyśnił się lekarz w białym kitlu. W kościele Gesù Nuovo rozpoznała jego twarz jako błogosławionego Józefa Moscatiego, zaczęła się do niego modlić, po czym jej syn wyzdrowiał. Św. Józef został ogłoszony patronem patologów. 

>>> Ci święci potrafili przejrzeć ludzkie serca

Św. Gerard 

To patron ratowników medycznych i Dni Ratownictwa Medycznego. Św. Gerard był założycielem zakonu szpitalników. Sam zachorował podczas pobytu w Ziemi Świętej i trafił do szpitala znajdującego się w Jerozolimie. Gdy wyzdrowiał, wstąpił do bractwa, które miało swoją siedzibę przy tym szpitalu. W późniejszych latach zmienił jego patrona na św. Jana Chrzciciela i doprowadził do przekształcenia bractwa w samodzielnie działający zakon. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze