Błogosławieństwo relikwią z czasów XIV-wiecznej epidemii
Ordynariusz diecezji Zamora bp Fernando Varela, na północnym zachodzie Hiszpanii, podczas mszy w miejscowej katedrze pobłogosławił wiernych pochodzącym z XIV w. krzyżem.
Relikwia należąca do żyjącego w średniowieczu zakonnika miała pomóc w zwalczeniu epidemii czarnej śmierci. Wystawienie krzyża odbyło się podczas liturgii sprawowanej w Środę Popielcową przez biskupów diecezji Zamora Według tradycji średniowieczny benedyktyn relikwie miał dostać od anioła w czasie epidemii dżumy. Biskup Fernando Varela, który pobłogosławił zebranych w katedrze wiernych średniowiecznym krzyżem, przypomniał podczas homilii o licznych zachorowaniach na Covid-19 na świecie, prosząc Boga o ustanie epidemii.
Ordynariusz hiszpańskiej diecezji w szczególny sposób podczas mszy inaugurującej Wielki Post modlił się za pracowników służby zdrowia oraz osoby mające bezpośredni kontakt z chorymi na Covid-19. “Obecnie każdego dnia wydarza się cud w postaci leczenia chorych bliskich śmierci” – stwierdził hiszpański biskup. Według tradycji błogosławieństwo krzyżem otrzymanym przez zakonnika o imieniu Rupert pomogło w XIV w. zwalczyć epidemię dżumy w rejonie Zamory. Choroba zaczęła ustępować po licznych modlitwach przy relikwii krzyża wystawianego wówczas w kościele San Miguel del Burgo. Potwierdzenie przez Kościół licznych uzdrowień za sprawą krzyża z Zamory zostało udokumentowane bulla wydaną w 1509 r. przez papieża Juliusza II.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |