Prowadzący program Hubert Urbański, Fot. Player

„Ile trwa post eucharystyczny?” – pytanie za pół miliona złotych w „Milionerach”

Miesiąc? Tydzień? Dzień? A może godzinę? W takiej kolejności pojawiły się odpowiedzi na pytanie o długość postu eucharystycznego. Otrzymał je dziś Jan Sękowski, uczestnik teleturnieju „Milionerzy” w telewizji TVN.

Nie znał odpowiedzi, nie miał też już żadnego koła ratunkowego. Nie chciał też strzelać i ryzykować utraty pieniędzy (w razie błędnej odpowiedzi wygrana spadłaby do gwarantowanych 40 tysięcy złotych). Pan Jan wyszedł ze studia z ćwierć milionem złotych, chociaż gdyby jego wiedza religijna była większa mógłby grać nawet o milion złotych! Poprawna odpowiedź to oczywiście „godzina”.

Fot. cathopic

fot. cathopic

Jan Sękowski pochodzi z Warszawy. Lubi grać w kręgle fińskie, gotuje po azjatycku a przy okazji mówi po chińsku. Swoją przygodę z teleturniejem zaczął od pytania o wyposażenie samochodu. Tuż przed pytaniem z wiedzy religijnej (o pół miliona złotych) miał pytanie o siedzibę Interpolu (to francuski Lyon).

W „Milionerach” dość regularnie pojawiają się pytania z religii i o religię. Kilka miesięcy temu Tomasz Pińczewski z Warszawy dostał pytanie o treść jednego z psalmów. Nim ostatecznie udzielił odpowiedzi, poprosił o pomoc publiczność. Zdarzyło się też pytanie o paruzję. Najwięcej emocji widzom i fanom teleturnieju przysporzyła jednak pani Katarzyna Kant-Wysocka z Gdańska. Dzięki znajomości tajemnic różańca wygrała okrągły milion złotych! Z Panią Katarzyną rozmawialiśmy po tej wygranej. W wywiadzie z Maciejem Kluczką swój sukces skwitowała tak: „Znajomi mówią, że tak czy inaczej wygrywa Jezus. I to od dwóch tysięcy lat”.

>>> Post eucharystyczny – jak liczyć? Kogo obowiązuje? Czy brak postu to grzech?

Przypomnijmy – post eucharystyczny to czas przed mszą świętą, w którym należy zrezygnować z jedzenia i picia, z wyjątkiem lekarstw i wody. Reguluje go Kodeks prawa kanonicznego z 1983 r. Obowiązujący dzisiaj Kodeks prawa kanonicznego nakazuje post na co najmniej godzinę przed przyjęciem komunii. Dawniej prawo kanoniczne było surowsze i każdy, kto chciał przyjąć komunię, musiał pościć już od północy. Dlatego też msze święte sprawowano najczęściej bardzo wcześnie rano.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze