Czym różni się szafarz od akolity?
Szafarz Eucharystii, zwyczajny szafarz Komunii świętej, nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, a do tego akolita. Kim są, jakie mają funkcje i jak ich rozróżnić?
Wszystkie te osoby zajmują się posługą przy liturgii, ale każdy z nich ma inne zadanie, inną funkcję. Warto przypomnieć sobie czym zajmują się poszczególne osoby, zwłaszcza w kontekście wątpliwości, które powstały u wielu osób, kiedy papież Franciszek pozwolił, by także kobiety były ustanowionymi akolitkami.
Szafarz sakramentu
Szafarzem sakramentu nazywamy osobę, która go udziela. W przypadku sakramentu Eucharystii szafarzem jest zawsze mężczyzna posiadający święcenia prezbiteratu lub episkopatu. Tylko on może przewodniczyć modlitwie, w czasie której następuje przeistoczenie chleba oraz wody i wina w Ciało i Krew Jezusa.
>>> Czy nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej może być kobieta? [ROZMOWA]
Zwyczajni szafarze Komunii świętej
Zwyczajnymi szafarzami Komunii świętej w Kościele rzymskokatolickim są wszyscy duchowni. Trzeba zauważyć różnicę między szafarzem Eucharystii a szafarzem Komunii świętej. Szafarzem Eucharystii jest kapłan lub biskup, natomiast szafarzem Komunii świętej jest ten, który rozdaje Postaci Eucharystyczne.
Nadzwyczajni szafarze Komunii świętej
Zwyczajnymi szafarzami są diakoni, kapłani i biskupi. Szafarzem nadzwyczajnym Komunii świętej mogą być mężczyźni i kobiety wyznaczeni przez biskupów. Ma to zwykle miejsce w sytuacji, kiedy jest za mało duchownych i akolitów rozdających Komunię świętą.
W stosunku do nadzwyczajnych szafarzy Komunii błędem jest używanie określenia „nadzwyczajny szafarz Eucharystii”. Szafarzem Eucharystii jest tylko kapłan.
Nadzwyczajni szafarze Komunii świętej powoływani są na konkretny czas i mogą pełnić posługę tylko w swojej diecezji.
>>>Protestancki pastor doznał szoku na mszy świętej [WIDEO]
Ustanowieni akolici
Nadzwyczajni szafarze Komunii świętej pełnią więc część obowiązków, które powierza się akolicie. Akolici są nadzwyczajnymi szafarzami Komunii świętej, ale mogą wykonywać także inne zadania:
- niesienie krzyża i świec w procesji wejścia
- podawanie ksiąg, w szczególności mszału
- pomoc w przyjmowaniu darów
- przygotowanie ołtarza
- asystowanie kapłanowi podczas okadzenia darów, krzyża i ołtarza, okadzanie kapłana i wiernych
- rozdzielanie Komunii świętej, zanoszenie jej chorym; w razie konieczności mogą podać umierającym wiatyk
- puryfikowanie i porządkowanie naczyń liturgicznych
- wystawianie Najświętszego Sakramentu do adoracji, ale bez możliwości udzielania Nim błogosławieństwa.
Można powiedzieć, że każdy ustanowiony akolita, kobieta lub mężczyzna, jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej. Ale nie każdy nadzwyczajny szafarz Komunii świętej to równocześnie akolita.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |