różaniec biblia

Fot. cathopic/Fenar

Dlaczego z Pisma Świętego wykreślono fragment tekstu?

Jeszcze w XIX w. w oficjalnych wydaniach Biblii był fragment, którego dziś nie znajdziemy. Dlaczego ten tekst tam się pojawił? Próbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Kanon Pisma Świętego kształtował się za czasów św. Hieronima (IV – V wiek). I to prawdopodobnie wtedy zaczęto powielać pomyłkę. Jednak po wielu wiekach udało się powrócić do oryginalnego tekstu.

>>> 10 cytatów o Duchu Świętym, które warto znać

Nadgorliwy apologeta?

Właśnie w czasach św. Hieronima rozprzestrzeniała się antytrynitarna herezja arian (100 lat później arianie rządzili niemal wszystkimi ziemiami Cesarstwa Zachodniorzymskiego). Pisarze chrześcijańscy podejmowali wiele wysiłków, by obronić naukę o Trójcy Świętej, w ten sposób powstało wiele listów i dysput. I być może jeden z takich obrońców wiary posunął się w za daleko.

Czasami zdarzało się także tak, że przepisując Pismo Święte skryba uznał dopisek jednego z wcześniejszych kopistów za fragment oryginalnego tekstu biblijnego. Zanim pojawiła się Biblia drukowana takie pomyłki nie były niczym wyjątkowym.

A słynną Commę Johanneum, bo o niej tu mowa, cytował już Pryscylian z Avili w pierwszej połowie IV wieku (skazany zresztą, choć z innego powodu, na śmierć za herezję).

>>> 20 ciekawostek o Biblii, które was naprawdę zaskoczą 

fot. pixabay

Fragment, który wykreślono


Co znajdowało się we fragmencie, którego nie znajdziemy już we współczesnych wydaniach? Na pewno nic sprzecznego z obowiązującą dziś teologią. Bardziej dobitnie podkreślono treść nauki o Trójcy Świętej. Chodzi o fragment 1 listu Jana 5, 7-8.

7Albowiem trzéj są, którzy świadectwo dają na niebie: Ojciec, Słowo i Duch Święty; a ci trzéj jedno są. 8A trzéj są, którzy świadectwo dają na ziemi: Duch i woda i krew; a ci trzéj jedno są – tak brzmiał 1J 5, 7-8 w wariancie zawierającej Commę Biblii Jakuba Wujka.

7 Trzej bowiem dają świadectwo:
8 Duch, woda i krew, a ci trzej w jedno się łączą – czytam w Biblii Tysiąclecia.

 

Nie mamy podstaw, by podejrzewać, że Pismo Święte zostało umyślnie sfałszowane. Raczej wynika to z pomyłki lub z zapału apologetycznego, któregoś z kopistów.

>>> Tego nie wiesz o Piśmie Świętym

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze