fot. cathopic

Franciszkanki pokazują, jak szyją maseczki [WIDEO]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Szycie maseczek to w ostatnich dniach zadanie, które podejmuje wielu ludzi. Media informują o oddolnych akcjach #szyjemymaseczki. Niektóre zakłady krawieckie z własnej woli postanowiły wspomóc pracowników służby zdrowia, którzy są najbardziej narażeni na styczność z koroanwirusem.

Maseczki nie chronią w 100 procentach, ale na pewno ograniczają ryzyko zarażenia się tym wirusem. Do grona osób szyjących maseczki dla polskich lekarzy dołączyły kilka dni temu siostry serafitki z Oświęcimia oraz Franciszkanki Rodziny Maryi z poznańskiej prowincji:

O podobnych akcjach wolontariackich usłyszeć można też zagranicą. Wraz z niedoborami maseczek ochronnych w Hiszpanii przybywa wolontariuszy podejmujących się ich chałupniczego szycia. Wśród nich jest 84-letnia pani Margarita, która szyje 50 maseczek dziennie i podkreśla, że chce zdążyć z wyrobem masek “dla wszystkich zagrożonych chorobą” Hiszpanów.

Pani Margarita, urodzona w grudniu 1935 roku w andaluzyjskim mieście Jerez de Frontera, na południu kraju, przyznaje, że sama jest w grupie ryzyka z powodu koronawirusa. “W obliczu rozszerzającej się epidemii nie mogłam siedzieć z założonymi rękoma” – tłumaczy swój nieoczekiwany powrót do fachu.

>>> Szycie maseczek – akcja pomocy lekarzom walczącym z koronawirusem

Emerytka z Andaluzji na początku marca uruchomiła swoją starą maszynę do szycia, próbując, jak twierdzi, wspomóc ojczystą służbę zdrowia. Podkreśla, że szyje maski spełniające wszystkie jej wymogi. Szybkość, z jaką 84-latka szyje maski, jest imponująca – średnio sześć sztuk na godzinę. Łącznie w ciągu dnia spod jej rąk wychodzi 50 deficytowych dziś towarów w ogarniętej epidemią Hiszpanii.

Personel medyczny szpitala w Barcelonie, fot. EPA/Marta Perez

>>> Uchodźczynie z Czeczenii szyją w Gdańsku maseczki ochronne dla pracowników szpitali

Choć, jak twierdzą władze sanitarne Hiszpanii, w marcu przekazały one ponad 4 mln masek ochronnych mieszkańcom tego kraju oraz służbie zdrowia, wciąż przybywa próśb od władz poszczególnych regionów kraju. W niedzielę wieczorem rząd Andaluzji, jednej z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii, zapowiedział, że z powodu niedoboru masek w kraju musiał zamówić ich 3 mln sztuk w Chinach.

Przeczytaj też >>> Włochy: 95-latka wyleczona z koronawirusa

Zobacz także
Wasze komentarze