ludwik włodarczyk omi

fot. Wikimedia Commons

I Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI

Rozpoczął się I Ogólnopolski Konkurs Poetyckiego im. Sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI. Ideą wydarzenia jest rozwijanie wrażliwości artystycznej u dzieci i młodzieży oraz pielęgnowanie pamięci męczennika odznaczonego medalem oraz dyplomem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.

Tematyka wierszy powinna w dowolny sposób nawiązywać do wartości krzewionych przez o. Ludwika Wrodarczyka OMI. Wśród nich organizatorzy wymieniają: „wyznaczanie szczytnych celów i wytrwałość w dążeniu do ich realizacji, dobroć, miłość do bliźniego i traktowanie wszystkich ludzi jednakowo bez względu na ich narodowość oraz wyznanie, ofiarowanie pomocy potrzebującym (dostarczanie leków i mikstur przyrządzanych własnoręcznie z ziół zebranych na okopowskich łąkach)”.

>>> Kapłan-wolontariusz posługujący wśród chorujących na Covid-19: sprzątam, myję, rozdaję posiłki. Ludzie nie znają księży z tej strony [ROZMOWA] 

Ponadto zwracają uwagę na istotne obecnie okazywanie współczucia biednym i chorym, ofiarność jako skłonność do największych poświęceń, a także umiłowanie modlitwy oraz wielbienie Boga oraz Najświętszego Sakramentu, w obronie którego zakonnik oddał życie.

Sługa Boży o. Ludwik Wrodarczyk OMI był polskim zakonnikiem i męczennikiem chrześcijańskim. Urodził się on w Radzionkowie. Należał do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Ostatnie lata życia posługiwał jako proboszcz we wsi Okopy koło Rokitna. Parafia obejmowała polskie wioski, ale otoczona była dużymi wioskami ukraińskim. Wioska padła ofiarą rzezi ludności polskiej na Wołyniu.

poezja

fot. pixabay.com

Nie ominęło to także tamtejszej parafii. 6 grudnia 1943 r. Żołnierze Ukraińskiej Powstańczej Armii wtargnęli do kościoła, w którym modlił się o. Wrodarczyk. Dzięki błagalnym prośbom oblata nie spalono kościoła, który jednak splądrowano i sprofanowano. Zakonnika wywieziono, a następnie poddano torturom. Tuż przed śmiercią poprosił o możliwość odmówienia modlitwy, następnie został przywiązany do drzewa i rozstrzelany ogniem karabinowym.

5 czerwca 2001 r. o. Ludwik Wrodarczyk OMI został odznaczony medalem oraz dyplomem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie za ratowanie Żydów.

Zgłoszenia na konkurs, w którym mogą wziąć udział dzieci i młodzież w wieku od 9. do 19. roku życia, przygotowując od 1 do 3 wierszy, należy przesyłać na adres [email protected]. Organizatorzy czekają na nie do 25 października.

Autorzy nagrodzonych i wyróżnionych prac zostaną powiadomieni o wynikach oraz otrzymają informację o terminie i miejscu uroczystej gali wręczenia nagród, która odbędzie się w Radzionkowie. Szczegółowe informacje o konkursie można uzyskać pod adresem www.ogolnopolskikonkurspoetycki.blogspot.com.

Organizatorem I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI pod honorowym patronatem burmistrza Miasta Radzionkowa oraz prowincjała Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radzionkowie (dawna siedziba Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka do wygaśnięcia).

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze