cathopic.com

Jak ciekawie opowiedzieć światu o wyjątkowej armii? Stworzyć komiks poświęcony ich życiu!

W Watykanie zaprezentowano komiks opowiadający o życiu gwardzistów szwajcarskich, osobistej ochrony papieży. Jak tłumaczył jeden z autorów publikacji, Yvon Bertorello, dla „Les gardiens du Pape – la Garde Suisse Pontificale” wybrano formę komiksu, gdyż takie zaprezentowanie realiów życia gwardzistów może wzbudzić zainteresowanie.

Album w wersji francuskiej ukazał się nakładem Éditions Artège w Paryżu, w marcu 2020 r. planowane są wydania w języku włoskim i niemieckim. Komiks opowiada historię Marka, który opuszcza swoją rodzinną wieś w szwajcarskim kantonie Zurych i udaje się do Rzymu, gdyż pragnie wstąpić do osobistej ochrony papieża. Opowieść prowadzi przez poszczególne etapy przygotowania rekrutów oraz typowe sytuacje życiowe Gwardii.
„Gwardyjski” komiks nawiązuje też do wydarzeń z historii, które odcisnęły ślad na życiu kolejnych pokoleń gwardzistów do dziś, takich jak obrona papieża podczas plądrowania Rzymu („sacco di Roma”) z 1527 roku, kiedy zginęło 147 szwajcarskich żołnierzy, broniących Klemensa VII (1523-1534), czy zamach na życie papieża Jana Pawła II w maju 1981 r. Autorem oprawy graficznej dla opowieści autorstwa Yvona Bertorello i Arnauda Delalande’a jest Laurent Bidot.

>>> Takich życzeń jeszcze nie było! Gwardia Szwajcarska nakręciła film [WIDEO]

Podczas prezentacji albumu w Watykanie Bertorello przyznał, że w całym „cyklu produkcyjnym” publikacji doradcami byli gwardziści szwajcarscy, natomiast autorzy mieli pełną swobodę w budowaniu narracji. Podkreślił jednocześnie, że książka jest całkowicie niezależna również ekonomicznie. Wstępny jej nakład wynosi 10 tys. egzemplarzy.

Gwardia Szwajcarska służy papieżom od 1506 r. Jej członkowie odpowiadają za osobistą ochronę Ojca Świętego i kontrolują wejścia do Watykanu. Dom św. Marty, w którym mieszka Franciszek, strzeżony jest częściowo przez gwardzistów, a częściowo przez żandarmerię watykańską.

Gwardia liczy 120 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, którzy w swoim kraju muszą najpierw odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze