Jak poradzić sobie z trądzikiem?
Trądzik może występować pod wieloma postaciami – dlatego, jeśli chcemy skutecznie go leczyć, konieczne jest rozpoznanie jego odmiany, ponieważ tylko w ten sposób będziemy w stanie dopasować odpowiednią formę terapii. Warto zwracać uwagę na to, z jakimi zmianami skórnymi mamy do czynienia, istotne są również inne symptomy. Jakie objawy daje trądzik hormonalny? U kogo najczęściej występuje trądzik różowaty?
Najpowszechniejsze rodzaje trądziku – charakterystyka
Kluczowe w skutecznym leczeniu trądziku jest oczywiście postawienie trafnej diagnozy. Choć w niektórych przypadkach działania profilaktyczne i te, które mają na celu zwalczenie najpoważniejszych objawów są do siebie zbliżone, to jednak odmiana tej choroby, stopień jej nasilenia, a nawet miejsca występowania symptomów są bardzo ważne, jeśli chcemy osiągnąć zamierzony efekt.
Trądzik pospolity
Zdecydowanie najpowszechniejszy, charakterystyczny szczególnie dla okresu dojrzewania. Wiąże się to bezpośrednio z zaburzeniami hormonalnymi, które są typowe właśnie u nastolatków. Dochodzi wówczas do zintensyfikowania pracy gruczołów łojowych, które wytwarzają nadmierną ilość sebum. Łój gromadzący się na skórze stanowi idealną pożywkę dla bakterii, a dodatkowo przyczynia się do zatykania mieszków włosowo-łojowych. To z kolei prowadzi do powstawania wyprysków i stanów zapalnych – są to przede wszystkim pryszcze, zaskórniki, grudki i krostki.
Odmianą trądziku pospolitego jest tzw. trądzik hormonalny. Tej nazwy używamy, kiedy mówimy o chorobie w wieku dorosłym. Trądzik hormonalny również jest wynikiem wahania poziomu hormonów, dlatego też niedoskonałości mogą się nasilać np. w okolicach miesiączki lub podczas ciąży. Niestety trądzik hormonalny bywa trudniejszy w usunięciu niż trądzik wieku młodzieńczego.
Trądzik różowaty
Mimo tak podobnej nazwy nie ma za wiele wspólnego z trądzikiem pospolitym, który, jak już zostało wspomniane, stwierdzany jest głównie u nastolatków. Trądzik różowaty natomiast występuje wyłącznie u dorosłych – największy wzrost zachorowań przypada między 40. a 60. rokiem życia. Typowym objawem jest rumień zlokalizowany w centralnej części twarzy, który początkowo pojawia się jedynie okresowo, jednak z czasem przyjmuje postać utrwaloną. Do zmian skórnych w przypadku trądziku różowatego zaliczamy także grudki i krostki, a do tego uczucie pieczenia i swędzenia. U mężczyzn, u których przebieg choroby jest ostrzejszy, może dojść do zgrubień i przerostów, a nawet do trwałej deformacji twarzy.
Trądzik noworodkowy/niemowlęcy
Jak sama nazwa na to wskazuje, występuje u dzieci w pierwszych tygodniach życia. Na skórze pojawiają się zaskórniki, guzki i wykwity grudkowo-podskórne. Prawdopodobną przyczyną tej odmiany trądziku są zaburzenia hormonalne u matki, które przechodzą na płód. Trądzik niemowlęcy zazwyczaj ustępuje samoistnie po upływie maksymalnie 3 miesięcy.
Trądzik zawodowy
Częsty w przypadku osób, które podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych mają kontakt ze szkodliwymi substancjami, takimi jak oleje czy smary. Zmiany są zauważalne głównie w miejscach, gdzie skóra ma bezpośrednią styczność ze wspomnianymi czynnikami – dlatego zwykle obejmują one chociażby dłonie i przedramiona. Wypryski towarzyszące trądzikowi zawodowemu są zwykle bardzo bolesne i uciążliwe, a po ich wygojeniu mogą pozostać blizny. Wykwity mają charakter guzkowaty.
Leczenie trądziku – jak je rozpocząć?
W sytuacji, kiedy na naszej skórze pojawiają się liczne niedoskonałości, powinniśmy udać się na wizytę do dermatologa. Tylko lekarz, po przeprowadzeniu badań oraz zebraniu szczegółowego wywiadu od pacjenta, będzie w stanie stwierdzić, co jest przyczyną wyprysków. Specjalista zaleci nam najskuteczniejszą terapię, która może opierać się zarówno na lekach stosowanych miejscowo, jak i tych zażywanych doustnie.
Dodatkowo w zwalczaniu objawów każdego rodzaju trądziku istotne jest dopasowanie odpowiedniej pielęgnacji. Nie bez znaczenia jest również nasz tryb życia: powinniśmy starać się utrzymywać zdrowe nawyki żywieniowe, stronić od używek, a do tego dbać o prawidłową ilość snu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |