Kanonizacja w Rzymie. Fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Jak przebiega proces kanonizacyjny w przypadku mistyków?

Czym różni się beatyfikacja i kanonizacja mistyków od beatyfikacji i kanonizacji osób, które nie doświadczały w swoim życiu przejawów mistycyzmu?  

Mistyk, według definicji zawartej w Encyklopedii Kościoła Katolickiego to osoba, która doświadczyła bezpośredniego zjednoczenia swojej duszy z Bogiem poprzez kontemplację i miłość. Kościół katolicki jako instytucja często pozostaje jednak sceptyczny wobec osób przejawiających zdolności mistyczne. W wielu przypadkach nie zajął w ogóle swojego stanowiska, nawet jeśli dana osoba została ogłoszona świętą.  

>>> Jak mistyk z mistykiem – niezwykła przyjaźń o. Pio i o. Dolindo 

Beatyfikacja a kanonizacja 

Poruszając temat beatyfikacji i kanonizacji mistyków warto przywołać ogólne definicje tych procesów.  

Beatyfikacja to akt kościelny wydany przez Kościół katolicki, który pozwala na publiczny kult danej osoby, ale o charakterze lokalnym. Proces beatyfikacyjny może rozpocząć się dopiero po pięciu latach od śmierci kandydata na skutek stwierdzenia heroiczności cnót oraz kanoniczne stwierdzenie przynajmniej jednego cudu dokonanego za jego wstawiennictwem. 

Natomiast kanonizacja to wyraz uznania przez papieża osoby za godną kultu w Kościele katolickim i wpisanie jej do katalogu świętych. Podczas tego procesu również konieczne jest uznanie cudu za wstawiennictwem błogosławionego 

>>> Co to znaczy być mistykiem?

Czy mistycyzm to droga do świętości? 

W Kościele katolickim nie można zostać beatyfikowanym i kanonizowanym ze względu na swoje mistyczne zdolności. Procedura ta obowiązuje również w przypadku, kiedy błogosławiony został wcześniej oficjalnie uznany za mistyka. Aby wyniesiono go na ołtarze, musi zostać uznana heroiczność cnót, męczeństwo lub oddanie życia za wiarę, a po śmierci za jego wstawiennictwem musi  dokonać się cud 

Kanonizacja w Watykanie EPA/GIUSEPPE LAMI

Jak bowiem w swojej książce „Fabryka świętych” pisze Woodward: 

 „Ustanawiający świętych mogą co najwyżej wywnioskować obecność tych łask przez owoce, jakie wydały w życiu mistyka, i przez duży wpływ, jaki Sługa Boży wywiera na innych”.

Wytyczne w takich przypadkach zostały zatwierdzone przez papieża Benedykta XVIZanim jednak mistyk zostanie wyniesiony na ołtarze, jego zdolności zostają zbadane, by mieć pewność, czy są przejawem daru od Boga, zjawiskami paranormalnymi czy też pojawiły się w wyniku opętania przez szatana. 

>>> Dzień z życia św. o. Pio [WIDEO]

Badanie 

Co istotne, badaniem tym zajmują się najczęściej osoby niezwiązane hierarchicznie z Kościołem katolickim, ponieważ wśród członków Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych nie ma nikogo, kto specjalizuje się z w parapsychologii lub psychoanalizie. Po przeprowadzonym badaniu lekarze swoje orzeczenia przekazują do Kongregacji. Wówczas podejmowana jest ostateczna decyzja dotycząca wszczęcia procesu beatyfikacyjnego lub kanonizacyjnego.

>>> Odczuwasz samotność? Mistyk radzi jak ją przemóc

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze