św. jan od krzyża

fot. Wikimedia Commons

Odczuwasz samotność? Mistyk radzi jak ją przemóc

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Samotność, nawet u osoby bardzo wierzącej, może być bardzo trudna do przełamania. Jako, że jesteśmy stworzeniami społecznymi po prostu wymagamy kontaktu z drugim człowiekiem. Zdarzają się jednak momenty, kiedy jest to porostu niemożliwe. Oto 5 rad prosto od św. Jana od Krzyża jak ją przezwyciężyć.

Św. Jan od Krzyża zwraca uwagę na kluczową kwestię – akceptację stanu samotności i oddania cierpienia, który z niego wynika jako ofiarę Bogu. Pamiętając o tym należy przypomnieć jeszcze pięć jego wskazówek:

1. Nie rozpamiętuj

Jeśli chcesz odnaleźć pokój i pocieszenie dla swojej duszy poprzez oddaną służbę Bogu, nie skupiaj się nad tym, co dawno pozostawiłeś za sobą. Postaraj się raczej pochylić nad nową sytuacją i swoją uświęconą samotność potraktuj jako czas próby, która prędzej czy później zamieni się w prwadziwe szczęście.

fot. pixabay

2. Pamiętaj o niebie

Każdego dnia staraj się pamiętać o nagrodzie jaka czeka na Ciebie w niebie – życiu wiecznym, kiedy to już zupełnie doznasz prawdziwej chwały Boga.

3. Poczuj obecność Boga

Otwórz się na obecność Boga, który cały czas jest z Tobą, nawet kiedy czujesz się zupełnie sam.

4. Zachowaj pokój w sercu

Staraj się zachować pokój w swoim sercu i nie dopuścić, aby jakieś nieistotne troski go zakłóciły.

5. Zbliż się do Pana w swojej samotności

Oddal od siebie wszelkie niepotrzebne zmartwienia i w rozmowie z Bogiem, a nie ulotnych uciechach świata, staraj się znaleźć otuchę.

Zobacz także
Wasze komentarze