Doktor Wanda Błeńska

#KinoMisyjne: "Dokta" Wanda Błeńska

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wśród inicjatyw misyjnych nie braknie i tych związanych z kinem. W czerwcu 2017r. w warszawskim kinie Praha odbędzie się III Przegląd Filmów „Misje i okolice”.W ramach przygotowań do kolejnej edycji chcemy przybliżyć nieco ekranizacje, które zaprezentowano w poprzednich cyklach i tym samym zachęcić do udziału w czerwcowych pokazach.

 Z roczną przerwą poprzednie edycje odbyły się w 2014 i 2016 roku. I Przegląd Filmów „Misje i okolice” trwał trzy dni, od 18 do 20 sierpnia 2014 roku. Każdy z dni skoncentrowany był na innym aspekcie. Pierwszym były wybitne postacie świata misji pochodzenia polskiego: dr Wanda Błeńska, o. Marian Żelazek i kard. Adam Kozłowiecki. „Najwięksi polscy misjonarze XX wieku”, jak głosił temat tego dnia, przedstawieni zostali na dużym ekranie w filmach „Dokta”, „Misjonarz” i „Kardynał w buszu”.

Dr Wanda Błeńska jest bez wątpienia sztandarową osobowością związaną z misjami. Jej osobą zajmowaliśmy się już na naszym portalu w artykule Joanny Mazur. Spędziła 43 lata w Ugandzie pomagając trędowatym w ośrodkach w Bulubie i Nyandze. Jej działalność jest tematem przewodnim filmu „Dokta”. To życiowa auto retrospekcja pani doktor udokumentowana nagraniami wprost z Ugandy i przeplatana wypowiedziami jej przyjaciół, współpracowników oraz kolegów po fachu. Ten prawie 30-minutowy film ukazuje pokorę i gorliwość, z jaką inwestowała swoje siły i czas dla chorych w Ugandzie.

[Zobacz też >>> #KinoMisyjne >>> „Kardynał (Adam Kozłowiecki) w buszu”]
[Zobacz też >>> #KinoMisyjne >>> „Misjonarz” Marian Żelazek]
[Zobacz też >>> #KinoMisyjne: u Franciszka „W argentyńskim Gran Chaco”]

Zobacz także
Wasze komentarze