fot. unsplash.com

Kwiat symbolem Chrystusowej męki 

Chrześcijańskie florarium obfituje w kwiaty symbolizujące Chrystusową mękę. Ich „szereg” otwiera anemon, czyli zawilec. Końce płatków tego kwiatu zawdzięczają swoje czerwone zabarwienie kroplom Chrystusowej krwi, które w Wielki Piątek spadły na białe anemony rosnące pod krzyżem Zbawiciela na szczycie Golgoty.

Nie tylko Chrystusową mękę, ale i spowodowane ukrzyżowaniem Syna współcierpienie Matki Bożej symbolizuje natomiast cyklamen, zwany popularnie fiołkiem alpejskim. Fiołek polny jako symbol pokory odnoszony jest także do Zbawiciela. Według mnicha Hugona z paryskiego klasztoru Świętego Wiktora fiołek polny jest w szczególności związany z Jezusem Chrystusem ukrzyżowanym, ponieważ, zdaniem tego teologa, Odkupiciel okazał się najpokorniejszy na krzyżu. Do Chrystusowej pasji odsyła również fiołek trójbarwny, znany powszechnie pod nazwą bratek. Pięć płatków tego kwiatu nawiązuje bowiem do pięciu ran Zbawiciela. Podobnie symbolem męki Jezusa Chrystusa jest goździk ze względu na swoją czerwień. Z florarium należy jeszcze wymienić hiacynt, który żyjący we wczesnym średniowieczu benedyktyn Haymo z Halberstadtu, komentując fragment Pieśni nad pieśniami (Ręce jego utoczone ze złota, pełne hiacyntów), odnosi do dłoni Zbawiciela, przybitych gwoździami do krzyża i skropionych czerwienią krwi niczym purpurą.

>>> Papież do autystycznych dzieci: jesteście jak kwiaty!

hiacynt, fot. pexels.com

W gronie kwiatów symbolizujących Chrystusową pasję znajduje się także kasja. O niej to średniowieczny teolog niderlandzki Jan van Ruusbroec pisze: „Przez kasję rozumiemy Jezusa Chrystusa, przelewającego swą świętą krew. […]. Liście kasji mają kolor purpury  to były różne rany, które Pan odniósł wskutek biczowania i cierniowej korony. Pachnącymi kwiatami było pięć Jego śmiertelnych ran, które nam przyniosły owoc życia. […] Z tych szlachetnych kwiatów, Jego pięciu świętych ran, otrzymamy maść i lekarstwo w każdej naszej potrzebie  siedem świętych sakramentów”. Do zbawienia natomiast, jako owocu Chrystusowej męki, nawiązuje konwalia. Z kwiatów – symboli cierpienia Zbawiciela na Golgocie – warto jeszcze przywołać różę o purpurowych płatkach. Jej barwa odsyła do Chrystusowej krwi wylanej przez Mesjasza w czasie męki.  

 >>> Jak drzewa i kwiaty Matce Bożej pomagały

Święty Anzelm stwierdza, że dolna część łodygi róży jest ciernista, górna kwitnąca, podobnie jak i Jezus Chrystus z dołu okolony jest cierniami utrapienia, a na górze ukoronowany czcią i chwałą, dołu jako pokorny jest pokłuty cierpieniem, a na górze przyozdobiony różą – tutaj kwiatem królewskiej godności. Jednak na czele tych kwiatów należy umieścić passiflorę. Kwiat ten zwany jest również męczennicą zwyczajną, ponieważ jego elementy przypominają z wyglądu narzędzia męki Pańskiej (po łacinie: arma Christi). Dziesięć płatków symbolizuje dziesięciu apostołów, gdyż podczas męki tylko tylu pozostało wiernych Jezusowi Chrystusowi (Piotr zaparł się Zbawiciela, a Judasz zdradził Mesjasza). Trzon słupka w passiflorze symbolizuje kolumnę biczowania, jego górna część, rozdzielająca się na pięć elementów, wskazuje na pięć Chrystusowych ran, trzyczęściowe znamię na trzy gwoździe, otaczające słupek pręciki na koronę cierniową, a liście na groty rzymskich włóczni.  

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze