Największy barokowy kościół na świecie wpisany na listę UNESCO znajduje się w Świdnicy [GALERIA]
O kościołach pokoju, jak wielu z nas, słyszałam na lekcjach historii. Ale czym innym jest tylko słuchać, a czym innym zobaczyć chociaż jeden z nich na żywo. Dlatego też dzisiaj zapraszam do Świdnicy, gdzie znajduje się kościół pokoju wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Trzy kościoły pokoju znajdujące się w Świdnicy, Jaworze i Głogowie zbudowane zostały po wojnie trzydziestoletniej, która trwała w latach 1618-1648. Przed jej wybuchem mieszkańcy pierwszego z miast mogli wyznawać idee głoszone przez Lutra. Jednak później społeczność ta została wykluczona, a kościół, w którym mogli się modlić miał zostać wybudowany poza murami miasta, bez wież, bez dzwonnicy i tylko z materiałów, które uchodziły za nietrwałe, czyli z drewna, piasku, słomy oraz gliny.
Deska po desce
Mimo narzuconych warunków świdniczanie postanowili wybudować świątynię. W jej budowę włączyli się mieszkańcy wszystkich stanów – szlachta, mieszczaństwo i chłopi. Każdy starał się pomóc, przynosząc choćby deskę, gdy nie było go stać na nic więcej.
>>> Karmel Ducha Świętego. Miejsce, w którym każdy będzie wysłuchany [REPORTAŻ]
Ostatecznie kościół z lotu ptaka przypominał krzyż, a z czasem do gotowej już części dobudowano kilka hal: Zmarłych, Ślubów i Polną, skutkiem czego w całym budynku dziś zmieścić się może 7,5 tysiąca osób, a wszystkie miejsca siedzące są ponumerowane i niezależnie od tego, gdzie ktoś zdecyduje się usiąść, z pewnością dostrzeże coś, co zrobi na nim wrażenie.
Pierwszym z takich elementów zdecydowanie jest duży ołtarz wykonany z drewna. Znajdująca się nad nim figura przedstawia ostatnią wieczerzę. Powyżej można zauważyć postacie Mojżesza, arcykapłana Aarona, Jezusa, Jana Chrzciciela i apostołów Piotra i Pawła. Pomiędzy nimi widoczna jest natomiast scena chrztu Jezusa w Jordanie.
Na uwagę zasługuje też zdobiona ambona, na której, co ciekawe, umieszczono cztery klepsydry odmierzające czas kazania.
Nie sposób nie zauważyć również największych w regionie organów, które podtrzymywane są przez figury dwóch lekkoatletów. Zbudowano je w 1909 roku z niemal czterech tysięcy piszczałek. Wciąż można je usłyszeć.
Nie są to jednak jedyne organy znajdujące się w tym kościele, bo nad ołtarzem zamontowano drugie, nieco mniejsze i pochodzące z XVII wieku.
Na suficie świątyni można natomiast znaleźć wiele malowideł. Wśród nich są liczne anioły oraz scena sądu ostatecznego, przed którą nie sposób się nie zatrzymać.
Na żywo
Jedna z pań, która zwiedzała kościół w czasie mojej wizyty, powiedziała, że jest w tym miejscu już szósty raz i że zawsze zachwyci ją coś nowego. I myślę, że będzie to idealne podsumowanie i jednocześnie zachęta do tego, by kościół pokoju w Świdnicy obejrzeć nie tylko na kartkach podręcznika do historii, lecz także na żywo.
>>> Wałbrzych: najstarsze sanktuarium, największa kolegiata i… najcięższa figura [GALERIA]
Kilka ciekawostek
– Nabożeństwa w tym kościele odbywają się w niedziele i święta o godzinie 10.00.
– We wrześniu 2016 r. przedstawiciele kościołów chrześcijańskich, judaizmu, islamu oraz buddyzmu wraz z Dalajlamą XIV w Świdnicy wspólnie podpisali Apel o Pokój.
– Do kościoła prowadzi 26 wejść.
– W lipcu i w sierpniu w świątyni odbywa się Festiwal Bachowski.
– Kościół w Świdnicy jest największym kościołem barokowym na świecie.
Źródło: kosciolpokoju.pl
Galeria (4 zdjęcia) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |