Fot. Pixabay

Polak odnalazł w ogródku bullę papieską. Znalezisko ma ponad 700 lat!

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Mieszkaniec jednej z lubuskich miejscowości w swoim ogródku odnalazł przypadkiem bullę papieża Mikołaja II.

Mężczyzna domyślił się, że ma do czynienia z cennym przedmiotem. Na miejsce wezwał konserwatora zabytków, który stwierdził, że jest to bulla papieża Mikołaja II.

Jak podaje TVN24, bullę znaleziono już na początku lipca, jednak dopiero w zeszłym tygodniu Lubski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o tym zupełnie niespodziewanym odkryciu.

– Już wstępna analiza pozwoliła na rozpoznanie obiektu jako bulli papieża Mikołaja III – informuje Błażej Skaziński, Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wielkopolskim. Sprawował on władzę w Państwie Watykańskim w latach 1277-1280. Podczas swojego pontyfikatu doprowadził on m.in. do ustalenia granic Państwa Kościelnego, zreformował procedury kancelarii papieskiej, a także rozstrzygnął spór ubóstwa franciszkańskiego.

Bullę wykonano z ołowiu o średnicy 3,5 cm. Na jej rewersie znajduje się przedstawienie dwóch medalionów ze zwróconymi ku sobie głowami mężczyzn oraz napis: SPASP. Na awersie umieszczono napis: NICO:/ LAUS: / PP: III: (nad literami PP umieszczono znak kontrakcji).

Trudnym do rozstrzygnięcia pozostaje wskazanie konkretnego dokumentu, do którego przytwierdzona była bulla, a także okoliczności w jakich została zagubiona – dodaje Skaziński.

Fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

 

Zobacz także
Wasze komentarze