fot. Pexels.com

5 krótkich książek religijnych na wolną chwilę

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Często narzekamy, że mamy mało czasu, a już tym bardziej na to, żeby poczytać. Zazwyczaj problemem nie jest tu czas, tylko priorytety, jakie sobie ustalamy na każdy dzień. Czytanie książek jest bardzo dobrym sposobem spędzania czasu, zwlaszcza gdy chodzi o lekturę religijną, która wzbogaci nasze wnętrze.

Dlatego mamy dla was pięć propozycji, które już więcej nie pozwolą nam zrzucać winy na brak czasu. Poza tym, że ich lektura będzie dla nas z pożytkiem, są też krótkie, jesteśmy więc w stanie zabrać się do nich na przykład jadąc autobusem albo stojąc w kolejce.

„Opowieści pielgrzyma”, autor nieznany

To klasyk duchowości wschodniej napisany przez anonimowego autora w XIX w. Jest jednym z tekstów odnoszących się do modlitwy serca, czy też modlitwy Jezusowej. Opowiadania mówią o tym, jak pewien pielgrzym uczył się tego typu nieustannej modlitwy i kontemplacji. Razem z miłością do modlitwy i medytacji Pisma Świętego ta niewielka książeczka jest pełna budujących epizodów i osób, które odnajdują w modlitwie pokarm dla ducha i życiowy pokój. Pomoc szczególnie w tym, by widzieć zwykłe codzienne rzeczy oczami Boga.

Św. Atanazy: Żywot św. Antoniego

Trudno wyjaśnić obecnie, jak wielki wpływ miała ta książka w IV w. To dzięki tej biografii, którą napisał święty biskup Aleksandrii, tysiące osób rozpoczęły życie pustelnicze.  Wysokie ideały życia duchowego, pogarda dla tego, co banalne, walka z pokusami i przede wszystkim radykalną miłość do Jezusa czuje się w każdej linijce tego dzieła. Jest ono szczególnie zalecane tym, którzy czują się zdominowani przez pokusy.

Św. Grzegorz Wielki: Żywot św. Benedykta z Nursji

Życie niewielu świętych miało tak widoczny wpływ na innych jak to św. Benedykta z Nursji. Dzięki zakonom benedyktyńskich imponuje ono także obecnie. To właśnie inny wielki święty, Grzegorz Wielki, papież w 590 r. opowiada o tym życiu pełnym heroizmu i duchowości. Pomimo że dzieło to zostało napisane w VI w., nadal w prosty i głęboki sposób przekazuje pragnienie spotkania z Bogiem i oddania mu absolutnie wszystkiego, co ma dusza.

C.S. Lewis: Listy starego diabła do młodego

Opublikowane w 1942 r., nadal są ważną pomocą w duchowej walce. Czasem zapominamy, że szatan istnieje, i że on stawia pokusy na naszej drodze. W zabawny i bardzo trafny sposób autor ukazuje strategie diabła, którymi nas pokonuje. Cóż lepszego od poznania taktyk nieprzyjaciela, by go zwyciężyć? Dlatego ta książka bez wątpienia będzie z wielkim pożytkiem dla każdego, by wzrastał w cnocie i życiu chrześcijańskim.

Katechezy Benedykta XVI o modlitwie

14 maja 2011 r. papież Benedykt XVI rozpoczął serię katechez o życiu modlitewnym. Kontynuował je przez wiele miesięcy, a wszystkie razem są wielkim kompendium na ten temat. Dotykają one najróżniejszych tematów życia modlitewnego. Napisane są z prostotą, a ich przekaz jest głęboki. Można w nich odczuć duchową głębię i teologiczną żyłkę papieża Benedykta XVI. Rzucają światło na kwestie, które pozwolą na intensywne i zobowiązujące życie modlitewne.

Autor: Kenneth Pierce

Tłumaczenie: Magdalena Zarate Rios

5 libros espirituales cortos para aprovechar nuestro tiempo libre

Zobacz także
Wasze komentarze