Fot. kadr z filmu Spowiedź (2016)/canva

Spowiedź. O trudnych wyborach

Głównym tematem tego filmu nie jest tytułowa spowiedź, ale tabu, jakim jest relacja księdza z kobietą. Czy taka relacja z gruntu musi być zakazana i zawsze kończyć się odejściem księdza z kapłaństwa? 

Małe francuskie miasteczko, II wojna światowa i nowy proboszcz. Niewierząca komunistka Barny postanawia przekonać młodego duszpasterza, że religia jest tylko ludzkim wymysłem. Zarzuca kapłanowi manipulację ludźmi, wyższość duchowieństwa nad świeckimi, a także wiele innych przewinień. Wierzy w ideały marksizmu i sprzeciwia się biernej postawie Francuzów, którzy kolaborują z nazistami. Mimo że jest ateistką, szuka prawdy. Z tego również powodu prowokuje do dyskusji młodego proboszcza, który zyskał aprobatę całego miasteczka.

Jednak postawa księdza intryguje Barny, a regularne rozmowy na temat wiary mimowolnie zbliżają rozmówców do siebie coraz bardziej.

kadr z filmu Spowiedź (2016)

Temat relacji księdza z kobietą zawsze wzbudza emocje – przecież niejeden kapłan porzucił kapłaństwo, związując się właśnie z kobietą. Czy to jednak powód, by traktować księży jak bezpłciowe istoty, które powinny odizolować się od kobiet i traktować je jako niższe? Kiedyś o. Franciszek Chodkowski OFM wypowiadał się na temat relacji świętego Franciszka i świętej Klary. Mówił, że gdy święty Franciszek zaczął zdawać sobie sprawę, że za dużo myśli o Klarze, zapaliła mu się czerwona lampka. Zaczął usilnie się modlić i ukierunkować swoje myśli w stronę Boga i relacji z Nim, bo wiedział, że wyraźnie ona osłabła. Nie spowodowało to, że zerwał z nią relację, a ona sama została do końca czysta. Ksiądz Marek Dziewiecki, gdy wypowiadał się na temat celibatu, pisał:

Samo zakochanie nie jest jeszcze problemem moralnym. Zakochanie to bowiem emocjonalne zauroczenie, które zaczyna się w sposób spontaniczny, a zatem niezależny od świadomej i wolnej decyzji. Jeśli zakochanie nie przeradza się w romans, wtedy nie jest grzechem (…). Problem z celibatem zaczyna się wtedy, gdy ksiądz pragnie być kochany zamiast kochać (…). Zakochanie w przypadku kapłana powinno stać się dla niego sygnałem alarmowym i wezwaniem do refleksji nad swoim dotychczasowym życiem. Zwykle bowiem zakochanie wiąże się z zaniedbaniem więzi z Bogiem i ludźmi, a także z zaniedbaniem ofiarnej miłości wobec osób, z którymi dany ksiądz styka się na co dzień.

To wszystko nie oznacza jednak, że ksiądz, który zachwyca się pięknem kobiety, od razu łamie szóste przykazanie. Wręcz przeciwnie, to wyraz dojrzałości emocjonalnej i dojrzałości w swoim w powołaniu. Misjonarz, ojciec Kasper Kaproń OFM, pisał na Facebooku ostatnio:

https://www.facebook.com/kasper.kapronofm/posts/2080623328629066

Wiele osób może się zgorszyć ekranizacją Nicolasa Boukhriefa, jednak według mnie podchodzi ona poważanie i dojrzale do tematu nie tyle zakochania, co każdorazowego wybierania Boga w swoim życiu.

Zobacz pozostałe recenzje z cyklu #DobryFilmNaWakacje

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze