katedra św. szczepana

fot. Needpix

Zagadka wiedeńskiej katedry

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Podczas prac konserwatorskich w katedrze św. Szczepana w Wiedniu odkryto malowidła ścienne, a autorem jednego z nich może być Albrecht Dürer (1471-1528). – To wielka sensacja – cieszy się proboszcz świątyni ks. Toni Faber.

Malowidła były mocno zabrudzone i dlatego nikt dotychczas nie zwrócił na nie uwagi. Po oczyszczeniu na ścianie w północnej części katedry ukazał się ołtarz skrzydłowy z wizerunkami świętych Katarzyny i Małgorzaty, ozdobiony bogatą ornamentyką. Malowidło pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku i jest przypisywane Albrechtowi Dürerowi.

>>> Niemiecki arcymistrz i jego polskie arcydzieło  

Na konferencji prasowej w Wiedniu historyk sztuki Michael Rainer zwrócił uwagę, że Joachim Sandrart w biografii tego niemieckiego malarza napisał, iż cesarz Maksymilian I polecił artyście, aby mu „namalował na murze coś dużego”. To stwierdzenie uważano dotychczas za anegdotę, nikt bowiem nie miał pojęcia, gdzie mogłoby się znajdować to miejsce. Teraz nad malowidłem pracuje cały sztab specjalistów i prowadzona jest szczegółowa dokumentacja dzieła.

Zobacz także
Wasze komentarze