Zdjęcie: PavelAndreevMusic, fot. YouTube

Zagrał na fortepianie. Na wysypisku śmieci [WIDEO]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Grał już na wodzie, między skałami gór, tym razem wybrał mniej urokliwe miejsce – postanowił zagrać na wysypisku śmieci.

 

Swoją kompozycją zatytułował „Oddech planety”. Chce w ten sposób zwrócić uwagę na rosnący problem zbyt dużej ilości odpadów na naszej planecie. To sztuka z misją, sztuka nie dla samej sztuki, ale dla ochrony Ziemi i człowieka przed degradacją środowiska.

Pavel Andreev to muzyk z Sankt Petersburga. Stał się rozpoznawalny między innymi przez swój koncert na środku malowniczego jeziora otoczonego spektakularnym Ruskeala, górskim parkiem w Karelii na północy Rosji.

Śmieci nas zasypują
Foliowa torebka służy nam przeciętnie 12 minut – tyle trwa średnio droga ze sklepu do domu. Potem torebka ląduje w koszu. Wiele wyrzucanych codziennie na świecie foliówek trafia do oceanów. Żółwie morskie mylą je z meduzami, połykają i giną w męczarniach. Problem ten dotyczy również wielu innych gatunków. Według ONZ co roku przez śmieci w oceanach ginie około 1 milion morskich zwierząt. Od naszych codziennych decyzji zależy także ich los.

Produkujemy coraz więcej śmieci. Jak informuje organizacja WWF, największe wysypisko to Wielki Oceaniczny Płat Śmieci pływający po Pacyfiku. Ta odpadowa plama zaczyna się ok. 900 km od wybrzeży Kalifornii a kończy w okolicach Japonii. Według szacunków naukowców mniej więcej jedna piąta odpadów, wśród których znaleźć można niemal wszystko, od piłek futbolowych po kajaki, klocki, butelki i plastikowe torebki, wyrzucana jest ze statków i platform wiertniczych. Reszta pochodzi ze stałego lądu, z różnych stron świata, śmieci bowiem nie znają granic.

Śmieci to nie tylko problem zanieczyszczenia mórz i oceanów. Coraz większe sterty odpadów trafiają na wysypiska, do lasów i domowych pieców. Niebezpieczne związki z baterii czy farb zatruwają wodę i glebę, szkodzą naszemu zdrowiu. Podczas spalania wielu rodzajów odpadów powstają rakotwórcze dioksyny.

Zobacz także
Wasze komentarze