fot. Domena Publiczna

Zbadana naukowo, straszna dola chrześcijan w Iraku

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

plikW niedzielę, w którą staramy się pamiętać o chrześcijanach prześladowanych w Iraku, przypominamy publikację, która niesie fundamentalną, udokumentowaną i naukową wiedzę na ten temat.

Autorzy są wieloletnimi badaczami zagadnienia prześladowania chrześcijan na świecie i zbierają wszelkie informacje i materiały na ten temat. Poniżej krótki wyciąg z ich ustaleń dotyczących Iraku. 

Fala przemocy wobec chrześcijan w Iraku rozpoczęła się niedługo po obaleniu reżimu Saddama Husaina. Już w 2004 r. doszło do ataków bombowych na kilka kościołów wypełnionych ludźmi, głównie w Bagdadzie i Mosulu, ale także w Kirkuku i innych miastach. Celem ataków stali się również duchowni i przywódcy religijni.

W celowanych zamachach giną przedstawiciele społecznych elit: lekarze, biznesmeni, inżynierowie, duchowni i przywódcy religijni. Wciąż dochodzi do napadów na domy, porywa się kobiety i dziewczęta, torturuje się dzieci. Chrześcijanie zmuszani są do opuszczenia swoich siedzib tak jak stoją bądź do płacenia podatku dla nie muzułmanów, który jest bardzo wysoki i praktycznie nie można go zapłacić, ponieważ nie ma pracy i trwa wojna. Starożytne Kościoły, głównie chaldejski i asyryjski, zostały założone jeszcze w czasach apostolskich. Ich członkowie modlą się w języku aramejskim, używanym przez Jezusa. Jeśli sytuacja w Iraku się nie ustabilizuje, chrześcijaństwo w jednej ze swoich najstarszych siedzib zniknie. 

Paul Marschall, Lela Gilbert, Nina Shea
Prześladowani. Przemoc wobec chrześcijan
Przełożył Ryszard Zajączkowski
Święty Wojciech 2014 

Zobacz także
Wasze komentarze