fot. Domena Publiczna

Zbadana naukowo, straszna dola chrześcijan w Iraku

plikW niedzielę, w którą staramy się pamiętać o chrześcijanach prześladowanych w Iraku, przypominamy publikację, która niesie fundamentalną, udokumentowaną i naukową wiedzę na ten temat.

Autorzy są wieloletnimi badaczami zagadnienia prześladowania chrześcijan na świecie i zbierają wszelkie informacje i materiały na ten temat. Poniżej krótki wyciąg z ich ustaleń dotyczących Iraku. 

Fala przemocy wobec chrześcijan w Iraku rozpoczęła się niedługo po obaleniu reżimu Saddama Husaina. Już w 2004 r. doszło do ataków bombowych na kilka kościołów wypełnionych ludźmi, głównie w Bagdadzie i Mosulu, ale także w Kirkuku i innych miastach. Celem ataków stali się również duchowni i przywódcy religijni.

W celowanych zamachach giną przedstawiciele społecznych elit: lekarze, biznesmeni, inżynierowie, duchowni i przywódcy religijni. Wciąż dochodzi do napadów na domy, porywa się kobiety i dziewczęta, torturuje się dzieci. Chrześcijanie zmuszani są do opuszczenia swoich siedzib tak jak stoją bądź do płacenia podatku dla nie muzułmanów, który jest bardzo wysoki i praktycznie nie można go zapłacić, ponieważ nie ma pracy i trwa wojna. Starożytne Kościoły, głównie chaldejski i asyryjski, zostały założone jeszcze w czasach apostolskich. Ich członkowie modlą się w języku aramejskim, używanym przez Jezusa. Jeśli sytuacja w Iraku się nie ustabilizuje, chrześcijaństwo w jednej ze swoich najstarszych siedzib zniknie. 

Paul Marschall, Lela Gilbert, Nina Shea
Prześladowani. Przemoc wobec chrześcijan
Przełożył Ryszard Zajączkowski
Święty Wojciech 2014 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze