Przewodniczący komisji charytatywnej KEP na niedzielę miłosierdzia: warunkiem miłości Boga jest pomoc człowiekowi
Warunkiem miłości Boga jest konkretna pomoc okazywana drugiemu człowiekowi – zwrócił uwagę przewodniczący komisji charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski bp Wiesław Szlachetka z okazji przypadającego 7 kwietnia Święta Miłosierdzia Bożego.
W pierwszą niedzielę po Wielkanocy Kościół katolicki obchodzi niedzielę miłosierdzia, która w tym roku przypada 7 kwietnia. Inspiracją do jej ustanowienia przez papieża Jana Pawła II były objawienia św. s. Faustyny Kowalskiej. W tym roku obchodzona będzie pod hasłem „każdy miłujący Tego, który dał życie, miłuje również tego, kto życie od Niego otrzymał”.
W Święto Miłosierdzia Bożego Caritas Polska obchodzi swoje święto patronalne.
W przekazanym PAP słowie na niedzielę miłosierdzia przewodniczący komisji charytatywnej KEP bp Wiesław Szlachetka zwrócił uwagę, że hasło tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia łączy się z przypadającą 8 kwietnia uroczystością Zwiastowania Pańskiego, która obchodzona jest jako Dzień Świętości Życia.
>>> Bp Pindel w hospicjum: okazując miłosierdzie naśladujemy Chrystusa
Hierarcha przypomniał, że „życie każdego człowieka jest darem Bożej miłości”.
Zwrócił uwagę, że „nie można miłować Boga, nie miłując swego bliźniego”. Wyjaśnił, że warunkiem miłości Boga i bliźniego jest zachowanie Bożych przykazań, zaś okazywanie pomocy jest wyrazem miłosierdzia.
Wśród wyzwań stojących przed Caritas Polska – największą instytucją charytatywną Kościoła katolickiego w naszym kraju – wskazał m.in. kryzys humanitarno-rozwojowy na świecie.
„Jednym z ważniejszych obszarów aktywności Caritas jest pomoc Ukrainie prowadzona nie tylko na miejscu, gdzie zniszczenia wojenne +odzierają+ ludzi z dostępu do podstawowych dóbr materialnych, ale też w Polsce, gdzie nadal udzielana jest pomoc uchodźcom i migrantom w 28 centrach przy Caritas diecezjalnych” – napisał bp Szlachetka.
Zwrócił uwagę, że Caritas Polska prowadzi systematyczną pomoc medyczną dla mieszkańców Jemenu, oraz humanitarną i rozwojową na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Ziemi Świętej, Syrii, Libanie czy w Strefie Gazy. „Łącznie na całym świecie Caritas Polska powadzi działania pomocowe w ponad 35 krajach” – przekazał duchowny.
>>> Bp Krzysztof Włodarczyk: miłosierdzie bez sprawiedliwości jest matką nieporządku i ruiny
Zwrócił uwagę, że organizacja realizuje także szereg projektów w Polsce w tym m.in. w postaci kart „Na codzienne zakupy”, programu „Tornister Pełen Uśmiechu”, programu „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, „Uratuję Cię”. Bp Szlachetka wspomniał również o prowadzonych przez Caritas – Domach Pomocy Społecznej, hospicjach stacjonarnych i domowych, Domach Samotnej Matki, świetlicach socjoterapeutycznych, specjalistycznych poradniach czy punktach wydawania żywności.
Przyznał, że „wszystkie dzieła miłosierdzia prowadzone przez Caritas są możliwe dzięki ogromnej życzliwości i ofiarności ludzi”.
Poinformował, że w patronalne święto Caritas w całej Polsce zostanie przeprowadzona zbiórka na cele charytatywne. Natomiast ostatni dzień Tygodnia Miłosierdzia, w tym roku – sobota, 13 kwietnia nazywany jest „Dniem Dobra”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |