fot. pexels.com

Pszczoły – wzór organizowania życia rodzinnego

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Do dziękczynienia za pszczele rodziny, które w swoisty sposób człowieka pouczają i przynoszą mu rozmaite dary, wezwał bp Edward Białogłowski w czasie homilii podczas mszy św. inaugurującej 21 września XXXVII Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Bielsku-Białej.
 
Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel, który pobłogosławił nowy sztandar Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „Bartnik”.
 
Pszczela rodzina jest wzorem dla nas
Krajowy duszpasterz rolników i pszczelarzy zachęcił w homilii, by spojrzeć na pszczoły jako na wzór organizowania życia rodzinnego. – Choć ojciec jest na marginesie i nienajlepsze imię ma, ale matka jest kimś niezwykłym dla każdej pszczelej rodziny. Na szczęście pszczelarze nie zmieniają nomenklatury w rodzinie, jak niektórzy wielcy postępowcy, którym przez gardło przejść nie może ani słowo ‘matka’, ani ‘ojciec’ – zaznaczył, chwaląc organizację i dyscyplinę i pracowitość pszczelich rodzin.

bp Edward Białogłowski. fot. materiały prasowe

– Stańmy z radością i dziękczynieniem za te dary, które Bóg zsyła poprzez życie i pracę tych stworzeń – wezwał i podziękował pszczelarzom za to, że troszczą się o pasieki oraz pola i sady niosące pożytek pszczołom.

>>> Pszczoły i historia zbawienia

Matko, módl się za pszczelarzami
Biskup poprosił o modlitwę za ośrodki naukowe – akademickie i technika – oraz miejsca, które doskonalą wiedzę i troskę o pszczoły. Wspomniał w tym kontekście jedyną w Europie szkołę pszczelarska w Żabiej Woli.

Matko Boża Pszczelich Rojów prosimy o orędownictwo u Boga za pszczelarzami. Prosimy Cię, abyśmy się umieli cieszyć tym, co Bóg nam daje, aby nasze życie było piękne, a nade wszystko święte – modlił się na koniec hierarcha.

Bp Roman Pindel podczas Eucharystii, której przewodniczył pod namiotem u podnóża Dębowca, poświęcił nowy sztandar Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „Bartnik”. Biskup bielsko-żywiecki udzielił na koniec błogosławieństwa relikwiami św. Ambrożego, patrona pszczelarzy.

Wśród modlących się byli m.in. duchowni luterańscy, z biskupem diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP Adrianem Korczago.

>>> Czy zwierzęta będą zbawione?

W spotkaniu modlitewnym w intencji tych, którzy kochają pszczoły uczestniczyli m.in. pszczelarze, producenci sprzętu pszczelarskiego, przetwórcy, apiterapeuci i samorządowcy oraz goście z innych krajów.

Zobacz także
Wasze komentarze