Rada Katolików i Muzułmanów: miłosierdzie nie wyklucza

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Słowa papieża Franciszka o tym, iż miłosierdzie chrześcijańskie nikogo nie wyklucza i nie może ograniczać się do własnej grupy wyznaniowej, etnicznej czy społecznej przypomina w oświadczeniu na Dzień Islamu w Kościele katolickim, Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce przypada 26 stycznia, obchodzony jest po raz siedemnasty. Centralne tegoroczne obchody odbędą się w czwartek po południu w Białymstoku – stolicy regionu, gdzie są największe w kraju skupiska Polaków wyznających islam.

Inicjatorem ustanowienia tego dnia jest Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. W oświadczeniu na tegoroczne obchody wyraziła ona nadzieję, że organizowane z tej okazji obchody i spotkania „przyczynią się do praktykowania ducha dialogu, do którego wzywa nas papież Franciszek”.

Temat XVII Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce brzmi: „Chrześcijanie i muzułmanie: adresaci i narzędzia Bożego Miłosierdzia”. Został zaczerpnięty z przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie Ramadanu – muzułmańskiego miesiąca postu.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów podkreśliła w swoim oświadczeniu, że celem zakończonego niedawno w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia było „uświadomienie wszystkim katolikom, jak fundamentalne jest dla chrześcijaństwa miłosierdzie i jak konieczne jest jego praktykowanie dla podtrzymywania oraz rozwoju żywej wiary”.

Przypomniała słowa papieża Franciszka, że – jak napisano w oświadczeniu – „miłosierdzie chrześcijańskie nikogo nie wyklucza i nie może ograniczać się do własnej grupy wyznaniowej, etnicznej czy społecznej”.

„Także w islamie Bóg jest Bogiem miłosiernym. Jedna z najczęściej używanych przez muzułmanów formuł – czyli basmala, z którą przystępują do różnych czynności i działań – brzmi: „W imię Boga Miłosiernego i Litościwego” – napisano w oświadczeniu.

„Miłosierdzie to temat bliski sercu zarówno muzułmanów, jak i chrześcijan. Wiemy, że zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie wierzą w miłosiernego Boga, który okazuje swoje miłosierdzie i współczucie wszystkim swoim stworzeniom, a szczególnie ludziom” – podkreślono w oświadczeniu, przywołując przesłanie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

„XVII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce jest dla nas wszystkich – zarówno katolików jak i muzułmanów – okazją do spotkania i pokonywania wzajemnych stereotypów i uprzedzeń, czasem umacniania wzajemnej życzliwości oraz więzi na przekór pokusie izolacji i wrogości, na przekór działaniom, które biorą się z lęku i braku zrozumienia, prowadzących nawet do aktów nienawiści wobec wyznawców innej religii” – napisano w udostępnionym PAP oświadczeniu.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów „zdecydowanie” potępiła też wszelkie przejawy agresji nie tylko w stosunku do chrześcijan i muzułmanów, ale wszytskich „ludzi dobrej woli, niezależnie od ich wyznania”.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski.

Liczbę Polaków wyznających islam szacuje się na ok. 5 tys. osób; skupieni są przede wszystkim w Muzułmańskim Związku Religijnym w RP, którego początki sięgają okresu międzywojennego.

Rada Katolików i Muzułmanów: miłosierdzie nie wyklucza
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze