fot. YouTube

Relikwie św. Jana Pawła II i bł. ks. Sopoćki w kościołe Nawiedzenia NMP w Warszawie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kard. Kazimierz Nycz podczas uroczystej mszy św. wprowadził relikwie św. Jana Pawła II i bł. ks. Michała Sopoćki do kościoła Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście w Warszawie.

„Przejawem żywotności kult Bożego Miłosierdzia w stołecznej parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście jest kaplica Bożego Miłosierdzia, w której przechowywane są relikwie św. s. Faustyny. Zależy nam jednak na jeszcze większym go rozpowszechnieniu. W związku z tym sprowadziliśmy relikwie kolejnych osób związanych z promocją Bożego Miłosierdzia” – podkreślili miejscowi duszpasterze.

Ks. Michał Sopoćko, fot. wikipedia.org

Bł. ks. Michał Sopoćko to spowiednik i kierownik duchowy św. s. Faustyny. Polecił on siostrze Faustynie Kowalskiej spisywać objawienia i dzięki temu powstał „Dzienniczek”. Znalazł on również malarza – Eugeniusza Kazimirowskiego, który namalował pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego. Opracował także gruntowny fundament pod odnowioną teologię Bożego Miłosierdzia. Oparł się na bazie Biblii, Ojców Kościoła oraz liturgii, co okazało się niezwykle istotne, kiedy pojawiły się wątpliwości teologów w związku z „Dzienniczkiem” św. Faustyny. Z kolei św. Jan Paweł II nazywany jest papieżem Miłosierdzia Bożego, ponieważ przeprowadził cały proces kanoniczny i ostatecznie usankcjonował kult Miłosierdzia Bożego w Kościele powszechnym. 30 kwietnia 2000 r. zaliczył s. Faustynę do grona świętych Kościoła.

>>> Święta siostra Faustyna Kowalska. Boże miłosierdzie dla każdego grzesznika

Kościół Nawiedzenia NMP w Warszawie, fot. YouTube

W kościele Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście w Warszawie jest także figura św. Katarzyny Sieneńskiej, wraz z relikwiami (XVIII wiek, co potwierdza certyfikat autentyczności). „Figura pochodzi z jednej z likwidowanych świątyń na terenie Holandii. W ten sposób nasza parafia uczestniczy w ratowaniu chrześcijańskiego dziedzictwa Europy” – powiedział ks. Jerzy Jastrzębski. Duchowny przypomina jednocześnie, że według o. Jacka Woronieckiego OP „w pismach św. Katarzyny ze Sieny centralnym tematem jest Boże Miłosierdzie, co sprawia, że można ją nazwać piewcą Bożego Miłosierdzia”.

Zobacz także
Wasze komentarze