Rosja: Patriarchat Moskiewski zerwał więź z nowym zwierzchnikiem Kościoła Cypru
Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) oznajmił, że nie może utrzymywać więzi eucharystycznej z nowym zwierzchnikiem prawosławnego Kościoła Cypru arcybiskupem Jerzym III z powodu uznania przezeń autokefalii Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). Taką decyzję podjęto podczas obrad synodalnych 16 marca w Moskwie.
Dokument, uchwalony przez biskupów rosyjskich, przypomina, że Święty Synod już 20 listopada 2020 stwierdził „niemożność wymieniania imienia arcybiskupa cypryjskiego Chryzostoma II w dyptychach [wykazach głów lokalnych autokefalicznych Kościołów prawosławnych – KAI] oraz utrzymywania z nim wspólnoty modlitewnej i eucharystycznej w związku z uznaniem przezeń jednej z rozłamowych grup na Ukrainie i wymienieniem jej zwierzchnika wśród głów Kościołów autokefalicznych”. Abp Chryzostom II zmarł 7 listopada 2022 a jego następcą został wybrany 24 grudnia ub.r. abp Jerzy III, który „w ślad za swym zmarłym poprzednikiem nadal wymienia lidera rozłamowców ukraińskich”.
>>> Patriarcha moskiewski Cyryl prosi papieża o interwencję
Świat prawosławny podzielony
W tej sytuacji Święty Synod RKP postanowił „stwierdzić niemożność wspominania imienia arcybiskupa Nowej Justyniany i całego Cypru w dyptychach oraz pozostawania we wspólnocie eucharystycznej z nim, jak również z tym hierarchami Kościoła Cypru, którzy nawiązali lub nawiążą łączność kościelną z rozłamowcami”.
Patriarchat Moskiewski już 15 października 2018, a więc jeszcze przed ogłoszeniem autokefalii PKU (6 stycznia 2019), zerwał łączność eucharystyczną z Patriarchatem Konstantynopolskim, gdy zapowiedział on udzielenie pełnej niezależności kościelnej Kościołowi prawosławnemu w Ukrainie. A gdy to nastąpiło, RKP zaczął stosować podobne zasady wobec tych Kościołów lokalnych, które uznały już autokefalię ukraińską. Dotychczas uczyniły to Kościoły Grecji i Cypru oraz Patriarchat Aleksandryjski.
Ale w odróżnieniu od stosunków z Konstantynopolem, aby uniknąć całkowitej izolacji w świecie prawosławnym, w wypadku tych trzech Kościołów, Moskwa nie zerwała z nimi pełnej łączności, ale przestała wymieniać w czasie liturgii imiona ich zwierzchników i tych hierarchów, którzy uznali „rozłamowców ukraińskich”. Tak Kościół rosyjski określa Prawosławny Kościół Ukrainy, nie uznając nie tylko jego autokefalii, ale samego faktu istnienia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |