fot. EPA/ANATOLY MALTSEV

Rozpoczął się 2021 rok według kalendarza juliańskiego

W czwartek rozpoczął się 2021 r. według kalendarza juliańskiego, używanego przy ustalaniu dat większości świąt religijnych wiernych obrządków wschodnich, przede wszystkim w Kościele prawosławnym i przez grekokatolików.

Podobnie jak Boże Narodzenie, również Nowy Rok w kalendarzu juliańskim (czyli według tzw. starego stylu) przypada trzynaście dni później niż w powszechnym kalendarzu gregoriańskim.

W części kraju nadejście nowego roku juliańskiego było okazją do świętowania, choć w tym roku – z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa – nie na balach czy większych spotkaniach towarzyskich, a kameralnie.

>>> Boże Narodzenie prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

Dla osób obchodzących Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, 31 grudnia był jeszcze dniem postu (wigilia Bożego Narodzenia Kościołów wschodnich wypada 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim). Dlatego ze względów religijnych, wielu prawosławnych i grekokatolików świętowało wówczas koniec roku skromnie lub wcale.

13 i 14 stycznia – podobnie jak 31 grudnia i 1 stycznia – nie obowiązuje w województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, zakaz używania wyrobów pirotechnicznych.

prawosławie lublin boże narodzenie

fot. PAP/Wojtek Jargiłło

Taką możliwość w środę 13 stycznia wieczorem wykorzystali kibice Jagiellonii Białystok, organizując w centrum miasta akcję odpalenia setek rac, by upamiętnić 101. rocznicę powstania klubu. Według szacunków policji, w akcji wzięło udział ok. ośmiuset osób, które o godz. 19.20 (nawiązującej do daty powstania Jagiellonii) odpaliły race na Rondzie Lussy i przylegających do niego ulicach, rozświetlając na czerwono centrum Białegostoku.

>>> Czy Rosja wykorzysta prawosławie do interwencji w sprawy Białorusi?

14 stycznia (czyli 1 stycznia w kalendarzu juliańskim) w obrządkach wschodnich jest dniem świątecznym – przypada wówczas święto Obrzezania Pańskiego. Jak przypominają duchowni, w pierwszych wiekach chrześcijaństwa było ono świętowane razem z Bożym Narodzeniem i Chrztem Pańskim (według kalendarza juliańskiego przypadającym 19 stycznia ) jako jedna uroczystość – Objawienia Pańskiego.

W Kościołach wschodnich wspomina się tego dnia pamięć św. Bazylego Wielkiego, autora wielu dzieł teologicznych – nazywanego jednym z ojców Kościoła. Jak zaznaczył ksiądz Andrzej Żuraw, dziekan sanocki oraz proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy w Bieszczadach, żyjący w IV wieku św. Bazyli – będąc biskupem Cezarei – znany był m.in. z troski o ludzi starszych, chorych i pielgrzymów.

Duchowny podkreślił, że w Nowy Rok chrześcijanie wschodni modlą się o pokój i łaskę Bożą. „W modlitwie dziękczynnej zwracamy się również o pomyślność dla wszystkich ludzi, nie tylko współwyznawców” – dodał ks. Żuraw.

>>> Trzy krzyże ołtarzowe, czyli jak prawosławie pojednało się z Kościołem… na chwilę 

Hierarchowie polskiej Cerkwi szacują, że w kraju jest 450-500 tys. prawosławnych, największe ich skupiska są w woj. podlaskim. Według danych GUS w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Duchowni te dane uznają jednak za niemiarodajne.

Mieszkających m.in. na Podkarpaciu grekokatolików, według spisu GUS, jest w Polsce ok. 33 tys. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze